Ruszyła Ewangelizacja w Beskidach. Na początku było gorąco i ekologicznie.
Trzydziestostopniowy upał nie odstraszył uczestników pierwszego z ośmiu spotkań ewangelizacyjnych, jakie podczas tegorocznych wakacji odbędą się w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.
Na modlitewne spotkania wybrano oktet wierzchołków, które - jeśli zsumować ich wysokość - mierzą razem ponad 10 tysięcy metrów. Na czas Ewangelizacji będą udawać biblijne góry, które znacząco zapisały się w Historii Zbawienia.
Pierwsze spotkanie ewangelizacyjne odbyło się na polanie nieco powyżej schroniska na Rysiance (1320 m npm). Wokół ołtarza polowego rozsiadło się ponad 1000 wędrowców-pielgrzymów.
Szukali cienia wokół drzew i pod parasolami. Bezchmurne niebo i dość przejrzyste powietrze pozwalało napawać się widokami. Rysianka natenczas stała się Górą Moria.
- Po drodze na szczyt spotkałem ojca, który prowadził za rękę kilkuletnią córeczkę - mówi o. Bogdan Kocańda, inicjator beskidzkiej ewangelizacji. - Pomyślałem sobie: a gdyby to jemu kazał Bóg, jak Abrahamowi, złożyć to dziecko w ofierze? Czy bylibyśmy zdolni do takiego poświęcenia dla Boga? Każdy z nas jest Abrahamem, którego wiarę Pan doświadcza!
W okolicznościowym kazaniu o. Kocańda kilkakrotnie odwoływał się także do ostatniej encykliki papieża Franciszka, przytaczając fragmenty, w których papież przypomina, że ekologia to nie tylko dbałość o środowisko, ale nade wszystko zatroskanie o człowieka, zwłaszcza ubogiego.
Polową Eucharystię zakończyła modlitwa za ludzi żyjących wokół. Uczestnicy spotkania zwracali się kolejno w cztery strony świata i we wspólnej modlitwie prosili o błogosławieństwo „dla tych, co na dole”. Modlili się również o poszanowanie życia i natury oraz by we współczesnym świecie nie zabrakło miejsca dla Boga.
- Niech Jezus będzie na pierwszych stronach gazet, w programach telewizyjnych i radiowych w witrynach internetowych - modlił się o. Bogdan. W posłudze kapłańskiej pomagał mu ks. Zdzisław Grochal, proboszcz parafii w Rycerce Górnej.
Wśród zebranych sporą część stanowiły całe, nieraz wielopokoleniowe rodziny. Dla wielu Msza św. na Rysiance była częścią całodziennej wyprawy w góry.
Jej dopełnieniem będzie spotkanie modlitewne, jakie odbędzie się dwa dni po każdej sobocie ewangelizacyjnej - w poniedziałek o 18.00, w sanktuarium w Rychwałdzie.
Kolejne sobotnie spotkania zaplanowano jeszcze:
- na Wielkiej Rycerzowej (11 lipca),
- na Szyndzieli (18 lipca),
- na Babiej Górze (25 lipca),
- na Klimczoku (1 sierpnia),
- na Pilsku (8 sierpnia),
- na Hrobaczej Łące (15 sierpnia),
- na Wielkiej Raczy (22 sierpnia).
Pielgrzymi wychodzą na wskazane szczyty dowolnym szlakiem. Na każdym szczycie w samo południe odprawiana jest Msza św. z modlitwą błogosławieństwa za okoliczne miejscowości.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.