Dla rozwiedzionych komunia pragnienia

Kolejny wysoki przedstawiciel Kurii Rzymskiej opowiedział się przeciwko dopuszczeniu do Komunii rozwiedzionych żyjących w nowym związku.

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów opublikował na łamach dziennika Avvenire dwa artykuły w tej sprawie. W pierwszym kard. Marc Ouellet wyjaśnia, czym jest komunia duchowa. Kanadyjski purpurat, który wcześniej był profesorem teologii dogmatycznej, obszernie odwołuje się do tradycji Kościoła, by pokazać, że taka forma komunii pragnienia ma jak najbardziej zastosowanie do osób w nieuregulowanej sytuacji małżeńskiej. Żałuje przy tym, że po Soborze zatracono świadomość tego, czym jest komunia sakramentalna. Bardzo często stała się ona formą aktywnego udziału w liturgii, a nie znakiem zjednoczenia z Chrystusem i bycia w stanie łaski.

Natomiast w drugim artykule kard. Ouellet szczegółowo przedstawia racje, dla których Kościół nadal musi zalecać rozwodnikom żyjącym w nowym związku, by powstrzymywali się od przystępowania do komunii eucharystycznej. Nawet prawdziwe nawrócenie i szczery żal nie mogą zmienić sytuacji, jeśli istnieje obiektywna przeszkoda w postaci związku cudzołożnego – podkreśla szef watykańskiej dykasterii. Zapewnia jednocześnie, że szczera modlitwa i komunia pragnienia, do której w takich sytuacjach zachęca Kościół, nigdy nie pozostają bezowocne. Miłosierdzie Boże może przywrócić komunię duchową w duszach skruszonych, nawet jeśli nie można przystępować do komunii sakramentalnej. Również z duszpasterskiego punktu widzenia zachęcanie do takiej postawy okazuje się o wiele bardziej pożyteczne, niż dopuszczanie do komunii za wszelką cenę – podkreśla prefekt Kongregacji ds. Biskupów.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
20°C Sobota
dzień
21°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
wiecej »