Abp Gądecki broni strażaków gaszących pożar w Kamieniu Pomorskim

Za zbyt pochopne uznał dziś w Poznaniu słowa krytyki wypowiadane pod adresem strażaków biorących udział w akcji gaszenia pożaru w Kamieniu Pomorskim wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.

Do tragedii sprzed trzech tygodni, w której zginęło 21 osób, metropolita poznański odniósł się podczas Mszy św. odprawionej dla adeptów Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu z okazji patronalnego święta strażaków, obchodzonego w dniu św. Floriana. „Na kanwie krytyk, które pojawiły się pod adresem strażaków po tragedii w Kamieniu Pomorskim, trzeba powiedzieć sobie wprost, że krytyka jest nierówna krytyce” – mówił hierarcha w kościele Świętej Trójcy, odnosząc się do wypowiadanych przez postronnych ludzi opinii, jakoby akcja ratownicza prowadzona była nieudolnie. Metropolita podkreślił, że „krytyka ma tylko wtedy sens i jest dorzeczna, jeżeli jest wypowiadana przez profesjonalistę, to znaczy przez człowieka, który wykonuje ten sam zawód i w tym samym miejscu, z tych samych wychodząc przesłanek”. „Przy tych krytykach trzeba więc zachować dużo spokoju. Dlatego że pierwszy z brzegu złapany na ulicy przez dziennikarza człowiek nie może dorzecznie wypowiadać się na temat wszystkich spraw, jakie dookoła w świecie się dzieją” – podkreślił abp Gądecki. Zwrócił uwagę, że „sytuacja katastrofy jest ze swej strony i ze swej istoty niekontrolowana, nie daje się podporządkować najczęściej rutynowym procedurom do końca”, zaś „każde rutynowe działanie może zostać zawieszone lub zmodyfikowane z jakichś powodów”. Wiceprzewodniczący Episkopatu wskazał, że „etos strażaka stał w Polsce zwykle na wysokim poziomie” i „z reguły jest to człowiek, na którego społeczność może zawsze liczyć, gdy znajduje się w potrzebie”. „Kto decyduje się na wykonywanie tego zawodu, ten jednocześnie zgadza się na poświęcenie. Z wpisanego w ten zawód wyzwania do poświęcenia nie wynika jednak nakaz bohaterstwa. Bohaterstwa nie da się nakazywać, ponieważ tym mianem określamy poświęcenie nadobowiązkowe” – zastrzegł abp Gądecki. Jego zdaniem, „wysoki etos strażacki ostatecznie wypływa z miłości bliźniego i znajduje swoje najwyższe uzasadnienie w słowach Chrystusa: >>nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich<zas / ju.

«« | « | 1 | » | »»
 • marianna
  05.05.2009 12:53
  Wreszcie jakieś rozsądne słowa, zamiast ciągłego szukania winnych, bardzo popularnego ostatnio w mediach. To upieranie się ludzi mediów, że w przypadku każdej tragedii musi być ktoś winien, jest wysoce denerwujące, choć skądinąd psychologicznie zrozumiałe. Usuwa lęk przed tym, co w życiu ludzkim nieprzewidziane. Wystarczy, żeby wszyscy... Żeby każdy. Nie, nie wystarczy. Czasami naprawdę zdarzają się tragedie nie do przewidzenia i nie do opanowania.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Sobota
  rano
  27°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  wiecej »