Wśród Polaków przeważają opinie (59 proc.), że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania była jedna czwarta badanych (26 proc.), a co siódmy ankietowany (15 proc.) nie miał na ten temat zdania - wynika z lipcowego sondażu TNS Polska.
Jak podkreśla TNS Polska, w lipcu odnotowano tylko nieznaczne zmiany postaw w porównaniu z poprzednim miesiącem. Odsetek pozytywnych ocen sytuacji w kraju utrzymał się na podobnym poziomie jak w czerwcu (wzrost o 1 punkt procentowy. Z kolei odsetek ocen negatywnych wzrósł o 2 punkty procentowe.
Większość badanych (58 proc.) uważa, ze polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu, przy czym 43 proc. ankietowanych jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 15 proc. respondentów gospodarka naszego kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu.
Przeciwnego zdania jest 34 proc. badanych. W ich ocenie polska gospodarka się rozwija. Zdaniem 31 proc. respondentów jest to jednak powolny rozwój. O dynamicznym rozwoju przekonane jest jedynie 3 proc. badanych. Natomiast 8 proc. ankietowanych nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.
Odsetek pozytywnych ocen polskiej gospodarki spadł w porównaniu z czerwcem o 3 punkty procentowe. W przypadku negatywnych opinii odnotowano wzrost o 3 punkty procentowe.
Niemal połowa badanych (47 proc.) uważa, że następne trzy lata nie przyniosą zmiany, jeśli chodzi o materialne warunki życia. 7 proc. nie ma jednoznacznego zdania na ten temat, a pozostali uważają, że w ciągu najbliższych trzech lat nastąpi zmiana warunków życia ludności. Niemal co czwarty badany (23 proc.) uważa, że warunki życia zmienią się na lepsze i tyle samo respondentów (23 proc.), że ulegną pogorszeniu.
Jak podaje TNS Polska, w porównaniu do wyników z czerwca wskaźnik społecznego optymizmu tylko nieco się zmienił. O 3 punkty procentowe wzrósł odsetek pesymistów przekonanych, że trzy nadchodzące lata przyniosą negatywne zmiany, natomiast o 2 punkty procentowe spadł odsetek osób, które uważają, że przyniosą one zmiany pozytywne. Brak zmian materialnych warunków życia ludności w naszym kraju w ciągu najbliższych trzech lat przewiduje o 1 punkt procentowy mniej respondentów niż w czerwcu.
Większość Polaków (59 proc.) jest zdania, że znalezienie pracy w kraju jest trudne bądź w ogóle niemożliwe. Większość z tych osób (46 proc. ogółu) uważa, że trudno obecnie jest znaleźć jakąkolwiek pracę w Polsce, a 13 proc. badanych uważa, że w ogóle nie można znaleźć zatrudnienia.
Optymiści w tej kwestii stanowią nieco ponad jedną trzecią społeczeństwa (37 proc.). Mimo to, jedynie trzech na stu Polaków (3 proc.) sądzi, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 34 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało.
W stosunku do poprzedniego miesiąca - według badań TNS Polska - odsetek ocen pozytywnych dotyczących znalezienia pracy wzrósł o 1 punkt procentowy, a odsetek opinii negatywnych utrzymał się na tym samym poziomie.
Sondaż TNS Polska został zrealizowany w dniach 10-15 lipca tego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.