Symbole ŚDM na Pradze

Przez 13 dni odwiedzą 33 parafie, trzy klasztory, trzy więzienia i kilka szpitali. Od parafii św. Trójcy w Kobyłce krzyż i ikona Światowych Dni Młodzieży rozpoczęły pielgrzymkę po diecezji warszawsko-praskiej.

8 sierpnia rozpoczęła się peregrynacja Znaków Światowych Dni Młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej. Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani zostały podarowane młodzieży przez św. Jana Pawła II.

Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale cały czas pielgrzymują po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia.

Hasłem tego niezwykłego wydarzenia są słowa „Dotknij Miłosierdzia!”. Symbole ŚDM w asyście policji i klubu motocyklowego Harley-Dawidson zostały przewiezione do parafii Świętej Trójcy w Kobyłce z Gwizdał na granicy diecezji drohiczyńskiej, gdzie bp. Markowi Solarczykowi z młodzieżą przekazał je bp Tadeusz Pikus.

- Od tego momentu jesteśmy duchowo odpowiedzialni za to wielkie dzieło, jakim będzie spotkanie młodych z całego świata z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie - podkreślił bp Marek Solarczyk, który przewodniczył liturgii w bazylice św. Trójcy w Kobyłce.

- Każdy z nas otrzymał niesamowity dar życia z Bogiem. Krzyż jest tego znakiem: z jednej strony zwycięstwa nad grzechem, który zamyka pragnienie życia z Bogiem, a z drugiej - zaproszeniem i potwierdzeniem, że znak krzyża uczyniony na naszych czołach w momencie chrztu jest deklaracją: "Ja to biorę, ja chcę się tego nauczyć". Dobrze wiemy, że w tym dziele nie jesteśmy sami: oręduje za nami Matka Najświętsza. Ikona Maryi niosącej na ramionach małego Jezusa - mówił biskup.

Nawiązując do czytań mszalnych bp Marek Solarczyk zwrócił uwagę, że apel św. Pawła o porzucenie "goryczy, uniesienia, gniewu, wrzaskliwości, znieważania z wszelką złością", a także o przebaczanie i postępowanie drogą miłości w rodzinach i wspólnotach, ma wielkie znaczenie przed zaplanowanymi na przyszły rok Światowymi Dniami Młodzieży.

- Chodzi o to, by te tysiące młodzież z całego świata nie miały wątpliwości, że przybyli do domu, gdzie jest kochająca rodzina. Żeby nie mieli wątpliwości, że w naszych serach i w naszej wspólnocie jest Bóg. Niech te znaki Światowego Dnia Młodzieży będą takim zaproszeniem - dodał bp Marek Solarczyk.

Po nabożeństwie powitania i uroczystej Mszy świętej, sprawowanej przez bp. Marka Solarczyka, krzyż i ikona towarzyszyły nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W Kobyłce Znaki ŚDM pozostaną do poniedziałku, skąd wyjadą do Otwocka i w dalsze części diecezji. Odwiedzą dziewięć rejonów, które w przyszłym roku będą gościć młodych z całego świata podczas Dni w Diecezji. 

W ramach rejonów Znaki nawiedzą nie tylko parafie i domy zakonne ale również cztery szpitale, dwa areszty śledcze, zakład karny a także Praską Pielgrzymkę Rodzin na jej trasie do Częstochowy. 

Zakończenie peregrynacji będzie miało miejsce 21 sierpnia w parafii MB Różańcowej w Wielgolesie, gdzie Symbole zostaną przekazane archidiecezji lubelskiej.

- Obecność krzyża oraz Ikony Matki Bożej będących darem Jana Pawła II to czas szczególnej łaski dla całej diecezji - mówi ks. Emil Parafiniuk.

Szczegółowy program peregrynacji dostępny jest na stronie diecezji warszawsko-praskiej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
13°C Wtorek
noc
11°C Wtorek
rano
15°C Wtorek
dzień
16°C Wtorek
wieczór
wiecej »