O ile w czerwcu zarejestrowanych bezrobotnych było o 290 tys. mniej niż przed rokiem, o tyle w grupie wiekowej 60 lat i więcej przybyło ich w ciągu roku 7 tys. (8,5 proc.) - do 88,9 tys. Powód: podwyższony wiek emerytalny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Z roku na rok wydłuża się powszechny wiek emerytalny. W czerwcu br. kobiety mogły przechodzić na emeryturę nie tak jak do 2013 r. - w wieku 60 lat, ale mając 60 lat i 8 miesięcy. W ewidencji pośredniaków liczba pań 60+ wzrosła w ciągu roku o 3,8 tys., przy równoczesnym wzroście liczby bezrobotnych mężczyzn w tym wieku.
Dziennik zauważa, że mimo to sytuacja seniorów na rynku pracy i tak jest zdecydowanie lepsza niż młodzieży - w I kw. stopa bezrobocia osób w wieku 55-64 lata wynosiła, uwzględniając szarą strefę, 6,6 proc., a wśród młodych do 24 lat ponad 23 proc.
Kłopot w tym, że bezrobocie wśród młodych systematycznie spada, a wśród seniorów - systematycznie rośnie.
"Naszym celem jest zablokowanie skokowego wzrostu bezrobocia w tej grupie. Jeśli osoba traci zajęcie kilka miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jej aktywizacja jest trudna" - mówi "DGP" Małgorzata Sarzalska z resortu pracy.
„Pociągał mnie Kościół katolicki: jest wiekowy, wiele przetrwał i udowodnił swoją stałość”.
Zapraszam do wspólnej modlitwy - przekazał w środę bp Zieliński.
Na terenie byłego niemieckiego obozu dla polskich dzieci odbędzie się Mała Droga Krzyżowa.
"Chodzi o to, kto jest właścicielem prawdy i kto ją interpretuje."
Papieski jałmużnik po raz dziesiątypojechał do naszego ogarniętego wojną sąsiada.
Niepokój budzą zapowiedzi redukcji liczebności amerykańskich wojsk w Europie.