W sobotę ponad 70 motocyklistów z Polski oraz z zagranicy wyruszyło sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie w XV Międzynarodowym Rajdzie Katyńskim. W ciągu trzech tygodni jego uczestnicy mają pokonać 8,5 tys. km i dotrzeć aż na Syberię.
Komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator Wiktor Węgrzyn mówił, że uczestnicy Rajdu po raz piętnasty jadą spotkać się z naszymi przyjaciółmi, Polakami mieszkającymi na Kresach.
Dodał, że trasa jubileuszowego Rajd jest niezwykła, gdyż jego uczestnicy dotrą aż na Syberię - do Tobolska. Po drodze mają m.in. złożyć wieńce i zapalić znicze w miejscach pamięci polskich bohaterów, a także przekazać dary potrzebującym w Rosji, na Litwie czy Ukrainie.
Anna Ostrowska ze Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński podkreśliła, że jest to pierwszy raz, kiedy Rajd dotrze aż tak daleko. - W tym roku było postanowienie, aby pojechać na Syberię, m.in. ze względu na zaproszenie urzędującego tam obecnie proboszcza ks. Dariusza Stańczyka, który jest przyjacielem rajdowym - dodała.
Ostrowska podkreśliła, że ważnym elementem każdego Rajdu jest również pomoc Polakom na Wschodzie, m.in. polskim dzieciom i ich opiekunom. - Co roku staramy się, aby jechały z nami przynajmniej 2-3 auta wypełnione darami, wśród których znajdują się podręczniki, przybory szkolne, sprzęt sportowy, słodycze - mówiła.
Rajd Katyński, jak co roku, rozpoczęła uroczystość przygotowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Jego uczestnicy odśpiewali hymn Polski oraz złożyli wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Nim motocykliści ruszyli w trasę - część z nich z przypiętymi skrzydłami husarskimi - komandor trasy tegorocznego Rajdu Katyńskiego płk Mieczysław Struś złożył meldunek, który odebrał ks. płk Sławomir Żarski.
Symboliczny znak do rozpoczęcia Rajdu - strzał z pistoletu startowego - oddał żołnierz Armii Krajowej kpt. Hieronim Pakulski.
Zakończenie tegorocznego XV Rajdu Katyńskiego zaplanowano w niedzielę 13 września przy Pomniku Katyńskim w Warszawie.
Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński powstało w 2001 r., a jego celem jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych, a także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie (na terenie byłych republik ZSRR).
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.