W niedzielę 27 września w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie,odbędzie się beatyfikacja m. Klary Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.
Uroczystej Mszy św., która rozpocznie się o godz. 10.30, przewodniczyć będzie kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Eucharystię koncelebrować będzie też 5 innych kardynałów (kard. Stanisław Dziwisz, kard. Zenon Grocholewski, kard. Kazimierz Nycz, kard. Franciszek Macharski i kard. Marian Jaworski) i 20 biskupów, m.in. abp Celestyno Migliore, abp Stanisław Gądecki, abp Mieczysław Mokrzycki, bp Marian Buczek.
Wcześniej, bo już o godz. 9.30, rozpocznie się modlitewne czuwanie, które poprowadzą siostry sercanki. By uczestnicy uroczystości jeszcze lepiej poznali nową błogosławioną, w sanktuarium i na telebimach rozstawionych wokół niego wyświetlony zostanie film o matce Klarze Szczęsnej ukazujący miejsca, z którymi była związane, a także podejmowane przez nią inicjatywy. Następnie s. Jadwiga Kurczewska zaprosi wszystkich do kilku chwil medytacji nad duchowym testamentem matki Klary. Ostatnim punktem czuwania będą świadectwa sióstr sercanek, które w życiu zakonnym inspirują się postacią matki Klary.
- W Rzymie i Watykanie śpiewa się hymn, w którym zawarte są słowa: "O, Roma felix - O, Roma nobilis" (łac. O, Rzymie szczęśliwy - O, Rzymie dostojny). Odniosę to dziś do Krakowa: "Felix Cracovia!". Do wielu świętych, którzy wywodzą się z tego miasta, już niedługo dołączy kolejna święta, choć na razie będzie miała tytuł błogosławionej. Cieszę się też bardzo, że w imieniu ojca świętego beatyfikacji dokona kard. Amato, i że uroczystość odbędzie się w Krakowie. Tu bowiem matka Klara Szczęsna, współzałożycielka Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, pracowała i współpracowała ze św. Sebastianem Pelczarem - mówił dziś dziennikarzom kard. Dziwisz, zapraszając mieszkańców miasta i diecezji na beatyfikację.
- Matka Klara Szczęsna to bardzo piękna postać, która dołącza właśnie do wielkich jałmużników Krakowa. Dołącza wraz z siostrami sercankami, które od samego początku miały się zająć dziewczętami z ulicy, służącymi, pracować wśród biednych, w szpitalach, ale też w domu biskupa Krakowa. Dopiero potem rozeszły się po świecie i pracowały m.in. w Watykanie, gdzie 27 lat służyły Janowi Pawłowi II. Dlatego właśnie siostry sercanki na miejsce beatyfikacji wybrały sanktuarium świętego papieża Polaka. Beatyfikacja będzie wielkim dniem sercanek. Od tego momentu, za wstawiennictwem matki Klary, wszyscy będziemy mogli prosić Pana Boga o potrzebne łaski dla każdego mieszkańca Krakowa - dodał metropolita.
Ks. Jan Kabziński, kustosz sanktuarium, poinformował natomiast, że z myślą o pielgrzymach przy świątyni powstały dodatkowe miejsca parkingowe.
Z kolei siostry sercanki zapraszają wszystkich do muzeum, jakie prowadzą przy swoim klasztorze. W związku beatyfikacją matki Klary przygotowały tam bowiem wystawę pamiątek po swojej współzałożycielce. Część z nich prezentujemy w galerii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.