Senator Michał Seweryński (PiS), a nie Barbara Borys-Damięcka (PO) poprowadzi jako marszałek senior pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji. Borys-Damięcka ze względu na stan zdrowia nie będzie mogła przewodniczyć posiedzeniu - poinformowała PAP Kancelaria Senatu.
W czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska poinformowała, że 12 listopada odbędą się pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu. Powiedziała też, że marszałkiem seniorem został wyznaczony w Sejmie poseł Kornel Morawiecki, natomiast marszałkiem seniorem do prowadzenia pierwszego posiedzenia obrad Senatu - Barbara Borys-Damięcka.
"Senator Barbara Borys-Damięcka w piśmie przekazanym prezydentowi Andrzejowi Dudzie podziękowała za powołanie jej na Marszałka Seniora pierwszego posiedzenia Senatu IX kadencji zwołanego na 12 listopada 2015 roku, jednak poinformowała, że ze względu na przebytą operację kręgosłupa, która czasowo uniemożliwia jej poruszanie się, nie będzie w stanie wypełnić obowiązków przewidzianych w Regulaminie Senatu dla Marszałka Seniora" - napisało biuro prasowe Kancelarii Senatu w przesłanym PAP w piątek piśmie.
W związku z tym oświadczeniem - zaznaczono w komunikacie - obowiązki marszałka seniora pełnić będzie senator Michał Seweryński.
W trakcie inauguracyjnego posiedzenia prezydent w krótkim przemówieniu otwiera posiedzenie Senatu i powołuje marszałka seniora spośród najstarszych wiekiem senatorów. Jeśli prezydent nie może być obecny, pierwsze posiedzenie Senatu otwiera marszałek senior. Najpierw on składa ślubowanie; następnie powołuje spośród najmłodszych wiekiem senatorów trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia. Przy ich pomocy odbiera ślubowanie od senatorów obecnych na posiedzeniu.
Po tej uroczystości przeprowadzany jest wybór marszałka Senatu. Nowy marszałek Senatu składa oświadczenie o przyjęciu tej funkcji i przejmuje prowadzenie obrad; następnie wybierani są również wicemarszałkowie (nie więcej niż czterech) oraz sekretarze Senatu.
Według informacji PAP, Stanisław Karczewski będzie kandydatem PiS na marszałka Senatu; a Grzegorz Czelej, Adam Bielan - na wicemarszałków. Z rozmów PAP z politykami PO wynika z kolei, że PO na funkcję wicemarszałka może zgłosić Bogdana Borusewicza. Na stanowisko wicemarszałka Senatu, PiS - poza Czelejem i Bielanem - chce zgłosić również kobietę; według informacji PAP pojawiają się nazwiska dwóch pań senator: Marii Zofii Koc i Alicji Zając.
Zgodnie z Regulaminem Senatu, izba wybiera marszałka spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, w głosowaniu tajnym, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów. W podobny sposób Senat wybiera też nie więcej niż czterech wicemarszałków.
Również w czwartek, 12 listopada o godz. 9 senatorowie IX kadencji odbiorą zaświadczenia o wyborze. Wręczy je w Senacie przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Zgodnie z obwieszczeniem PKW o wynikach wyborów do Senatu, 100 senatorów zostało wybranych spośród 423 kandydatów zgłoszonych przez 91 komitetów wyborczych.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.