Jubileuszowy X Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów wyruszy w drogę 23 lipca sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. W wędrówce po Małopolsce będą uczestniczyć Cyganie z Polski i zagranicy, którzy odwiedzą miejsca martyrologii Romów.
Pomysłodawca imprezy Adam Bartosz z Muzeum Okręgowego w Tarnowie poinformował PAP, że patronat nad jubileuszowym taborem objął prezydent Lech Kaczyński.
Tabor złożony będzie z cygańskich muzealnych wozów oraz karawany samochodów prowadzonych przez Romów z różnych krajów.
Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją kolorowa kawalkada odwiedzi w ciągu czterech dni miejsca pamięci związane z martyrologią Romów na terenie Małopolski. Bazą dla taboru będzie polana przy lesie we wsi Bielcza, skąd pochodził przedwojenny król cygański Michał II Kwiek. Stąd wozy taborowe będą rozjeżdżać się do kolejnych miejsc, gdzie pochowani są Romowie pomordowani przez Niemców w czasie okupacji. Te miejsca, to poza Bielczą - Żabno, Borzęcin i Szczurowa.
"Muzealny wędrowny tabor to swoista pielgrzymka, odtworzenie atmosfery tradycji, wędrowania, forma promocji kultury Romów" - wyjaśnił Bartosz.
Pierwszy Tabor Pamięci Romów zorganizowany został w lipcu 1996 roku, 32 lata po tym, jak władze PRL zakazały Cyganom wędrowania po polskich drogach. Zdarzenie miało przypomnieć nie tylko tamten zakaz, lecz również holokaust tego narodu z rąk nazistów niemieckich.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.