Kilka tysięcy wiernych oraz kilkuset duchownych, w tym kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów wzięło udział w dzisiejszej uroczystości konsekracji nowego ordynariusza diecezji sandomierskiej bp Krzysztofa Nitkiewicza.
Uroczystości rozpoczęły się modlitwą w kościele seminaryjnym pw. św. Michała. Stąd wyruszyła procesja do Bazyliki Katedralnej. W Bramie Opatowskiej biskupa nominata przywitał uroczyście burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski wraz z przedstawicielami Rady Miasta.
Podczas procesji odmawiano modlitwę różańcową. O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Józef Kowalczyk – nuncjusz apostolski. Nowego ordynariusza przywitał poprzedni zwierzchnik Kościoła sandomierski abp Andrzej Dzięga. „Drodzy sandomierzanie, świętujcie dzisiaj, przyjmując tak długo oczekiwanego nowego pasterza. Kościele sandomierski, daj się prowadzić swemu duszpasterzowi” – mówił do diecezjan.
Zwracając się do biskupa nominata dodał: „Zostałeś przyjęty w Kościele sandomierskim modlitwą, miłością, tęsknotą i wyczekiwaniem". Na koniec stwierdził, że ks. Krzysztof Nitkiewicz przejmuje dziś zarazem odpowiedzialność i radość posługiwania wiernym oraz niesienia nadziei płynącej z wiary.
Ks. Waldemar Gałązka, oficjał Sądu Biskupiego odczytał nominację Stolicy Apostolskiej, przedstawioną wcześniej Kolegium Konsulatorów Diecezji Sandomierskiej.
Homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański zwracał się do biskupa nominata, jako do prawowitego następcy apostołów – „Rybaka ludzi”. Przypomniał, że łączy ich wspólna przeszłość na ziemi białostockiej oraz współpraca z czasów rzymskich. Przypomniał, ze Matka Boża Miłosierdzia jest ich wspólną patronką i opiekunką w posłudze duszpasterskiej.
„Obaj pochodzimy z ziemi białostockiej. To na tej ziemi uczyliśmy się pacierza. Dla nas wspólną Matką jest Matka Boża Miłosierdzia”- mówił abp Głodź. „To tam rozpocząłeś swą pierwszą posługę kapłańską z sercem otwartym na głoszenie Ewangelii”.
Następnie zachęcał nowego ordynariusza do zdecydowanego głoszenia Słowa Bożego. „Nasz czas potrzebuje ewangelicznego radykalizmu. Niech nasza mowa będzie „tak, „nie”. Spotkasz się tu z wieloma problemami. Ale zawsze pamiętaj, że Jezus nie dał ci ducha bojaźni, a powiedział ci idź i czyń. Wiem, ze spotkasz tu nad Wisłą Matkę, którą dobrze znasz – Matkę Miłosierdzia” – mówił abp Głódź. Na koniec metropolita życzył biskupowi nominatowi, by dokonania „Miasta świętych”, jakim mianem cieszy się Sandomierz, pomnażać i rozwijać.
Podczas uroczystej liturgii ks. prałat Krzysztof Nitkiewicz przyjął sakrę biskupią z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka. Konsekratorami pomocniczymi byli abp Józef Życiński, metropolita lubelski oraz abp Leszek Sławoj Głódź, metropolita gdański. Wśród wielu zaproszonych gości był również abp Cyryl Wasyl, z którym ks. Nitkiewicz współpracował w watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.
Podczas modlitwy święceń nad głową biskupa nominata trzymana była otwarta księga Ewangelii, na znak, że jego głównym zadaniem jest głoszenie Ewangelii. Po obrzędzie namaszczenia głowy bp Nitkiewicz otrzymał insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał. Przyjął też homagium od duchowieństwa, wiernych i władz.
Nowo wyświęcony hierarcha po nałożeniu pierścienia wskazującego na zaślubiny z Kościołem i otrzymaniu mitry, której symbolika przypomina o świętości udzielił wszystkim swojego pierwszego pasterskiego błogosławieństwa. Uczynił to po Komunii świętej, przy śpiewie "Ciebie Boga wysławiamy", przechodząc przez środek katedry udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.
Wśród wielu życzeń łask Bożych płynących od hierarchów Kościoła polskiego, jak również Kościołów Wschodnich znalazły się też życzenia od prezydenta rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego, które odczytał poseł Przemysław Gosiewski.
Przed obrzędem zakończenia Mszy św. w słowie do wiernych i kapłanów nowy biskup sandomierski uroczyście złożył swego rodzaju ślubowanie. „Będę wysławiał Miłosierdzie Boże. Przyrzekam, że będę cię Kościele sandomierski kochał cały czas. Bronił cię będę od niebezpieczeństw. Otaczaj mnie swoją modlitwą” – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Dziękując Bogu za dar święceń biskupich oraz Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za powierzenie posługiwania biskupiego, bp Nitkiewicz podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości oraz prosił o modlitwę, aby razem z wszystkimi wiernymi mógł słowem i czynem głosić prawdę o Bożym miłosierdziu.
„Jestem wasz, jestem dla was, i chcę byśmy wędrowali razem pod przewodem Chrystusa Dobrego Pasterza. Jego Najświętsza Matka, która w cudownym Obrazie peregrynuje po diecezji sandomierskiej niech wyprasza nam potrzebne łaski” - mówił nowy ordynariusz sandomierski.
Bp Nitkiewicz zapewnił też o miłości do sandomierskiego Kościoła: "Kościele Sandomierski należę do Ciebie i przyrzekam, że będę Cię kochał ze wszystkich mych sił".
Dziękował także imiennie m.in.: abp Józefowi Kowalczykowi za udzieloną sakrę, abp Leszkowi Sławojowi Głódziowi za homilię i swojemu bezpośredniemu zwierzchnikowi abp Józefowi Życińskiemu, metropolicie lubelskiemu za wsparcie duchowe, jakiego mu udziela codziennie. Dziękował również swoim rzymskim współpracownikom, szczególnie abp Cyrylowi Wasylowi. Zadeklarował też czynne i twórcze włączenie się w prace kolegium biskupów w Konferencji Episkopatu Polski.
Wśród licznie zgromadzonych wiernych byli m.in. arcybiskupi i biskupi z Polski i zagranicy, księża z Rzymu, z diecezji białostockiej i sandomierskiej, przełożeni zakonni zakonów męskich i żeńskich, instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, władze miasta Sandomierza, rektorzy wyższych uczelni, władze oświatowe, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej i miejskiej, rycerze, harcerze, służba zdrowia, weterani walk o niepodległość Polski, prasa, radio i telewizja, młodzież szkolna i poczty sztandarowe
48-letni ks. prałat Krzysztof Nitkiewicz, mianowany przez Benedykta XVI biskupem sandomierskim zastępuje na tym stanowisku abp. Andrzeja Dzięgę, który 21 lutego został mianowany metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Administratorem diecezji był dotychczas bp Edward Frankowski.
Ks. Krzysztof Nitkiewicz urodził się 17 lipca 1960 r. w Białymstoku. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1985 r. Przez rok był wikariuszem w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.
W latach 1986-1991 studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora. W roku akademickim 1991/1992 był wykładowcą prawa kanonicznego w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku. Następnie, w 1992 roku podjął pracę w watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. W roku 2002 został podsekretarzem tej dykasterii. Do czasu nominacji biskupiej pełnił funkcję podsekretarza watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.