Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł we wtorek USA, że narażą na szwank postęp w zawarciu nowego układu z Rosją w sprawie redukcji zbrojeń nuklearnych, jeśli zdecydują się na tworzenie globalnego systemu obrony przeciwrakietowej.
Siergiej Ławrow wygłosił tę opinię w dzień po tym, jak prezydenci Rosji i USA uzgodnili podstawowe parametry nowego traktatu, który ograniczy potencjały ofensywne obu krajów i zastąpi wygasający 5 grudnia układ o redukcji broni strategicznych z 1991 roku (START-1).
Przesłanie wypowiedzi Ławrowa jest, jak pisze agencja Associated Press, następujące: Rosja nie zgodzi się na redukcję, jeśli USA nie zdołają uśmierzyć jej niepokojów związanych ze swymi planami obrony przeciwrakietowej.
"Jeśli nasi partnerzy podejmą decyzję o utworzeniu amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej o zasięgu globalnym, to niewątpliwie postawi pod wielkim znakiem zapytania perspektywy dalszej redukcji broni strategicznych" - powiedział Ławrow.
Rosja chce, aby Obama odstąpił od planów poprzedniej administracji, która zamierzała rozmieścić części tarczy antyrakietowej w Polsce i Republice Czeskiej.
Minister Ławrow z uznaniem wypowiedział się o zamiarach prezydenta Baracka Obamy, który zapowiedział przestudiowanie planów tarczy. Ławrow wyraził nadzieję, że zrewidowanie planów doprowadzi "do zrozumienia bezproduktywności jednostronnych akcji" w kwestii obrony przeciwrakietowej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.