Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł we wtorek USA, że narażą na szwank postęp w zawarciu nowego układu z Rosją w sprawie redukcji zbrojeń nuklearnych, jeśli zdecydują się na tworzenie globalnego systemu obrony przeciwrakietowej.
Siergiej Ławrow wygłosił tę opinię w dzień po tym, jak prezydenci Rosji i USA uzgodnili podstawowe parametry nowego traktatu, który ograniczy potencjały ofensywne obu krajów i zastąpi wygasający 5 grudnia układ o redukcji broni strategicznych z 1991 roku (START-1).
Przesłanie wypowiedzi Ławrowa jest, jak pisze agencja Associated Press, następujące: Rosja nie zgodzi się na redukcję, jeśli USA nie zdołają uśmierzyć jej niepokojów związanych ze swymi planami obrony przeciwrakietowej.
"Jeśli nasi partnerzy podejmą decyzję o utworzeniu amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej o zasięgu globalnym, to niewątpliwie postawi pod wielkim znakiem zapytania perspektywy dalszej redukcji broni strategicznych" - powiedział Ławrow.
Rosja chce, aby Obama odstąpił od planów poprzedniej administracji, która zamierzała rozmieścić części tarczy antyrakietowej w Polsce i Republice Czeskiej.
Minister Ławrow z uznaniem wypowiedział się o zamiarach prezydenta Baracka Obamy, który zapowiedział przestudiowanie planów tarczy. Ławrow wyraził nadzieję, że zrewidowanie planów doprowadzi "do zrozumienia bezproduktywności jednostronnych akcji" w kwestii obrony przeciwrakietowej.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...