Franciszek zaskoczył wszystkich

Jak światowe media komentują papieską pielgrzymkę do Afryki.

„Ta podróż na wiele sposobów zawarła w sobie jakby w miniaturze najważniejsze rysy obecnego pontyfikatu: wojna i pokój, dialog międzyreligijny, ochrona środowiska i pasja na rzecz ubogich” – to słowa z reportażu Tima Huma i Delii Gallagher z CNN podsumowującego papieską pielgrzymkę do Afryki. Afryka zazwyczaj niezbyt interesuje światowe media i dlatego wizycie Franciszka w Kenii, Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej trudno się było przebić przez tematy związane z terroryzmem lub konfliktem między Turcją i Rosją.

Wszyscy dziennikarze podkreślają, że papież odwiedzał miejsca, które politycy omijają lub nawet boją się odwiedzać, takie jak slumsy w Kenii lub meczet w Bangi. Szczególnie ważne według New York Times’a było właśnie spotkanie z muzułmanami w Republice Środkowoafrykańskiej, kiedy to papież odkrytym samochodem pojechał do części miasta otoczonej przez bojówki Antybalaka, by powiedzieć wyznawcom islamu, że „Bóg jest pokojem”. Le Monde cytuje muzułmańską kobietę, która stwierdziła: „To cud. Papież Franciszek odblokował naszą dzielnicę”.  New York Times zauważa, że po raz pierwszy w naszych czasach papież odwiedził tereny objęte aktualnym konfliktem i podkreśla, że mimo oczekiwań wielu środowisk, Franciszek nie stanął w Ugandzie w obronie gejów i lesbijek, ani nie poparł idei, że prezerwatywy są właściwym środkiem do walki z AIDS. Według dziennikarzy bardzo ważne były mocne słowa papieża na temat korupcji i odpowiedzialności rządzących za przyszłość młodego pokolenia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »