- W dzieje świata widzialnie wkracza Miłosierdzie Ojca w osobie Jednorodzonego Syna, który „stał się człowiekiem i zamieszkał między nami” - mówi ks. prof. Henryk Witczyk.
- Nie sposób w kilku słowach wyrazić to, o czym Pismo Święte mówi w każdej księdze Starego i Nowego Testamentu. To wraz z miłością, sprawiedliwością, dobrocią i wszechmocą podstawowe działanie Pana Boga, nacechowane przebaczającym zlitowaniem (hebr. rachamim) i szczodrą miłością (chesed) - mówi ks. prof. Henryk Witczyk, członek Papieskiej Komisji Biblijnej i Kierownik Katedry Teologii Biblijnej Nowego Testamentu w Instytucie Nauk Biblijnych KUL.
- Ze swoim miłosierdziem Bóg zwraca się ku człowiekowi, który się zbuntował wobec swego Stwórcy, idąc za głosem Kusiciela - ojca kłamstwa i ojca śmierci, która „weszła na świat przez zawiść diabła” - interpretuje biblista.
- Bóg, będąc „bogaty w miłosierdzie”, posyła na świat swego Syna, który jest wcieleniem Miłosierdzia Ojca. Ku Niemu wznosi się wołanie człowieka zagrożonego śmiercią: „Panie, ulituj się nade mną!”. On przebacza grzechy paraliżujące ludzką wolność i jako lekarz ludzkich dusz oczyszcza sumienia z martwych uczynków. On wreszcie przemienia swoją szczodrą miłością śmiertelnego grzesznika w dziedzica Królestwa wiecznego: „Dziś będziesz ze Mną w raju” - wyjaśnia prof. Witczyk.
Zdaniem ks. profesora, Boże Narodzenie, na które przygotowujemy się w czasie Adwentu jest również aktem miłosierdzia Boga względem ludzi.
- To wręcz podstawowy fakt w całym oddziaływaniu miłosierdzia Bożego, które jest od wieków i trwa na wieki. „Wspomnij na miłosierdzie Twe, Panie, na łaski Twoje, co trwają od wieków” - czytamy w Psalmie 25. W dzieje świata widzialnie wkracza Miłosierdzie Ojca w osobie Jednorodzonego Syna, który „stał się człowiekiem i zamieszkał między nami”. A stało się to po to, abyśmy z tej pełni, która jest w Nim - w Jezusie narodzonym z Maryi Dziewicy w Betlejem - mogli otrzymać nie tylko przebaczenie i uleczenie z grzechów, ale nade wszystko życie w synowskiej więzi z Ojcem: życie w Chwale! - przekonuje ks.prof. Witczyk.
Ks. prof. Henryk Witczyk jest członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej i Kierownikiem Katedry Teologii Biblijnej Nowego Testamentu w Instytucie Nauk Biblijnych KUL. Jest także redaktorem naczelnym kwartalnika „Współczesna Ambona”.
Od marca 2001 r. jest dyrektorem Instytutu Teologii Biblijnej „Verbum”, jest założycielem i redaktorem naczelnym półrocznika biblijno-teologicznego „Verbum Vitae”. Od 2003 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Biblistów Polskich, a od września 2005 r. przewodniczącego ogólnopolskiego Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, które powstało z jego inicjatywy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.