Otwarcie granic, dostępność paszportów i coraz większa swoboda podróżowania pozostały nie bez wpływu na rozwój aktywności misyjnej Polaków po roku 1989.
Liczba misjonarzy podwoiła się a obecnie na misjach pracuje 2 tys. 113 Polaków. Ponadto nasi kapłani wspierają także odradzające się duszpasterstwo w krajach byłego Związku Radzieckiego, wyjeżdżają też do krajów Europy Zachodniej.
Polacy na misjach
Z misyjnych statystyk wynika, że aktualnie w gronie 2 tys. 113 polskich misjonarzy ponad połowa, bo aż 1 tys. 141 to zakonnicy, 644 siostry zakonne, 295 księży diecezjalnych zwanych fideidonistami oraz 33 świeckich. Po tegorocznych wakacjach 2009 r., na misje wyjedzie 32 nowych misjonarzy.
Najwięcej misjonarzy z Polski można spotkać w Afryce, w sumie jest ich tam 923 a szczególnie liczni są w takich krajach jak Kamerun, Zambia, Tanzania. Polacy wyjeżdżają także na misje do Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie pracuje ich 814 m.in. w Brazylii, Argentynie i Boliwii. Natomiast w krajach azjatyckich posługuje 282 misjonarzy z Polski a w Oceanii, głównie w Papui Nowej Gwinei 69 Polaków.
Polscy misjonarze nie tylko ewangelizują, ale również budują kaplice, formują miejscowych katechistów. Prowadzą ośrodki zdrowia, szkoły i sierocińce. Angażują się także w akcje dożywiania dzieci i pozyskiwania wody pitnej dla miejscowej ludności.
Oprócz nich, za wschodnią granicą pracuje obecnie ok. 1 tys. 300 osób z Polski: księży diecezjalnych i zakonnych, sióstr i osób świeckich. Zespół Pomocy Kościołowi Na Wschodzie wspiera ich pracę duszpasterską, prowadzone przez nich remonty i wyposażanie kościołów i kaplic, a także budowę ośrodków, przeznaczonych na dzieła charytatywne.
Ponadto w kilkunastu innych krajach pracują polscy księża w tzw. Polskich Misjach Katolickich, opiekując się emigracją i prowadząc duszpasterstwo polonijne. W Europie Zachodniej posługuje 1 tys. 334 polskich zakonnic.
Świeccy: misjonarze i wolontariusze
Coraz częściej, nie tylko na 3-letnie kontrakty, ale także na krótko - wyjeżdżają do krajów misyjnych świeccy wolontariusze, nierzadko studenci. Niespełna dwa lata przed przełomem 89 roku został utworzony Instytut Misyjny Laikatu, który przygotowuje katolików świeckich do wyjazdu na misje. Obecnie w krajach misyjnych pracuje 33 świeckich misjonarzy z Polski choć jeszcze przed rokiem było ich 51. Po wakacjach dołączy do nich tylko jedna świecka misjonarka. Instytut Misyjny Laikatu przyjmuje bowiem tylko te osoby, którym jest w stanie zapewnić wyjazd w konkretne miejsce, w miarę zgłoszeń od biskupów z krajów misyjnych.
W praktyce liczba świeckich na misjach jest nieco większa, jeśli liczyć również tych, którzy wyjeżdżają w ramach wolontariatu misyjnego oraz są wysyłani przez różne wspólnoty. Od 2002 roku kilkumiesięczne lub roczne wyjazdy świeckich wolontariuszy misyjnych organizują salezjanie w ramach Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosko. Za jego pośrednictwem młodzi ludzie wyjeżdżają na 3 wakacyjne miesiące do pracy z dziećmi m.in. w Rosji, Ukrainie czy Albanii lub też na rok lub dłużej do krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. Do tej pory 33 wolontariuszy zdecydowało się na wyjazdy długoterminowe m.in. do Peru, Ugandy, Kenii i Rosji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.