Punktualnie o 11.00 do gorzowskiej katedry został uroczyście wprowadzony bp Tadeusz Lityński, nowy ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
W uroczystej Mszy św. sprawowanej przez nowego Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego bierze udział abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który na początku uroczystości odczytał papieska bullę nominacyjną i wręczył historyczny pastorał, należący do pierwszego powojennego biskupa Teodora Benscha.
W uroczystości uczestniczą też przedstawiciele polskiego episkopatu, duchowieństwo i osoby konsekrowane z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz wierni świeccy.
Liturgię w katedrze gorzowskiej poprzedziło formalne objęcie urzędu przez bp. Tadeusza Lityńskiego w gorzowskim Domu Biskupim.
Następnie bp Tadeusz Lityński udał się do kościoła katedralnego. W drzwiach katedry powitali go ks. infułat Roman Harmaciński oraz ks. prałat Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej.
Przed rozpoczęciem liturgii bp Lityński pomodlił się przy grobach swoich poprzedników: bp. Teodora Benscha i Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.
Po wejściu do prezbiterium swojego następcę przywitał bp Stefan Regmunt, dotychczasowy biskup zielonogórsko-gorzowski.
Kolejnym elementem uroczystości będzie homagium czyli znak posłuszeństwa i szacunku, złożony przez przedstawicieli duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.
Bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył sprawowanej liturgii. Nowy ordynariusz wygłosi również homilię, po raz pierwszy przemawiając do wiernych jako biskup diecezjalny.
Przed końcowym błogosławieństwem głos zabiorą: Nuncjusz Apostolski, przedstawiciel episkopatu, delegat duchowieństwa diecezjalnego, jedna z sióstr zakonnych, przedstawiciel władz oraz rodzina reprezentująca świeckich diecezjan.
Słowo ingres wywodzi się od łacińskiego „ingressus” i oznacza „wejście”. Jest to uroczysty obrzęd liturgiczny, w ramach którego nowy biskup diecezjalny po raz pierwszy wchodzi do kościoła katedralnego swojej diecezji, aby przewodniczyć liturgii i nauczać wiernych.
Przeczytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.