Ostatnie grupy obserwatorów ONZ w Gruzji w środę opuściły posterunki w tym kraju, kończąc trwającą 16 lat misję Narodów Zjednoczonych w tym zapalnym regionie.
W czerwcu Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie udało się przedłużyć misji z powodu rosyjskiego weta. Mandat UNOMIG wygasł formalnie przed miesiącem.
Misję w Gruzji i separatystycznej republice Abchazji pełniło do czerwca 130 obserwatorów ONZ. Byli obecni w regionie od 1993 roku.
Rosja zablokowała projekt rezolucji RB ONZ ws. przedłużenia misji w Abchazji, twierdząc, iż tekst proponowanej rezolucji potwierdza integralność terytorialną Gruzji, czego strona rosyjska nie akceptuje. Po wojnie z Gruzją w sierpniu zeszłego roku Moskwa uznała niepodległość samozwańczych republik gruzińskich - Abchazji i Osetii Południowej.
Obszar do granic tych separatystycznych regionów Gruzji patrolować będzie obecnie tylko 225 nieuzbrojonych obserwatorów Unii Europejskiej. Władze obu separatystycznych republik nie zgodziły się na pobyt obserwatorów UE na swych terytoriach.
Papież wznowił spotkania z przedstawicielami Kurii Rzymskiej.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) alarmuje.
Zdjęcie papieża, bez sutanny i piuski widnieje na pierwszych stronach włoskich gazet.
Porozumienie wyklucza jednak możliwość stawiania tam baz wojskowych.
Właśnie przy wsparciu Rosji wybudowała wojskową bazę lotniczą niedaleko granicy z sąsiadem.
Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje.