W. Brytania: Media o Afganistanie

W Afganistanie nie można walczyć tanio - uważa środowy "Financial Times", natomiast "The Guardian" pisze, iż rząd brytyjski powinien pójść w ślady władz kanadyjskich i ogłosić datę wycofania wojsk z Afganistanu.

"Większość Brytyjczyków popiera wojnę w Afganistanie, ale poparcie nie utrzyma się, jeśli będzie się umacniać przeświadczenie, że politycy nie mają strategii, a siły zbrojne nie są odpowiednio wyposażone" - czytamy w "FT".

Na początku roku premier Gordon Brown odrzucił wniosek dowódców wojskowych o skierowanie do Afganistanu dodatkowo 2 tys. żołnierzy, którzy mieliby wzmocnić stacjonujący tam ośmiotysięczny kontyngent brytyjski. Zamiast tego do kraju skierowany zostanie kilkusetosobowy oddział wsparcia na czas sierpniowych wyborów prezydenckich w Afganistanie. Publicysta "FT" uważa, że gabinet Browna popełnił rażący błąd. "Nie jest to wojna, w której liczykrupom można pozwolić na to, by odgadywali zamiary dowódców wojskowych" - czytamy.

Według "Guardiana" Brytyjczycy powinni ogłosić termin wycofania się z Afganistanu, a sprawy mają wziąć w swoje ręce dyplomaci. "Nie jest możliwe, by żołnierze znaleźli rozwiązanie dla Afganistanu. Mogą przegrać lub doprowadzić do krwawego impasu. Nie mogą wygrać i wszyscy o tym wiedzą. Wojna skończy się dopiero wówczas, gdy politycy okażą odwagę na co dzień oczekiwaną od żołnierzy" - czytamy w artykule.

Jego autor twierdzi, że prezydent USA Barack Obama popełnił błąd "skacząc z irackiej patelni w ogień Hindukuszu", zaś "idea ustanowienia w Afganistanie demokracji na wzór zachodni jest martwa".

"George'owi W. Bushowi było na rękę stawianie znaku równości między talibami a Al-Kaidą. Obamie powinno odpowiadać odwrotne myślenie" - czytamy w "Guardianie". "Taliban (w odróżnieniu od Al-Kaidy - PAP) nigdy nie był zainteresowany międzynarodowym terroryzmem, tylko pozbyciem się z kraju obcokrajowców. Na tym założeniu powinien się opierać ewentualny przyszły układ".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
17°C Piątek
dzień
wiecej »