Dobre współistnienie w Polsce ludzi różnej wiary, ale w istocie wierzących w jednego Boga, jest naszą wielką, wielowiekową tradycją - przypomniał prezydent Andrzej Duda, przemawiając na noworocznym spotkaniu z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce.
Odbyło się ono w czwartek w Pałacu Prezydenckim.
W krótkim przemówieniu prezydent, któremu towarzyszyła małżonka Agata Duda, wyraził nadzieję, że noworoczne spotkania w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli najważniejszych religii będą nadal tradycją. Jak bowiem podkreślił, "dobre współistnienie w Polsce ludzi różnej wiary, ale w istocie wierzących w jednego Boga, jest naszą wielką, wielowiekową tradycją".
Andrzej Duda zauważył, że w każdej religii człowiek, wraz z jego wolną wolą, musi być i jest pojmowany w sposób w najwyższym stopniu podmiotowy. „Za tym idzie przesłanie o wzajemnym szacunku i zrozumieniu, co stanowi podstawę wspólnoty” - podkreślił prezydent.
Zauważył, że wiara w Boga buduje człowieka, a wartości moralne przyczyniają się do budowy państwa opartego na zdrowych zasadach. Takie państwo szanuje każdego człowieka i traktuje go podmiotowo - to jest absolutną podstawą budowania wspólnoty obywateli. Z kolei na ludziach wierzących wszystkich religii i wyznań spoczywa obowiązek budowy lepszego świata, z uwzględnieniem potrzeb i sposobu myślenia każdego bliźniego.
W imieniu Kościoła katolickiego głos zabrał abp Wojciech Polak. Prymas Polski zauważył, że początek roku daje okazję, by z nadzieją patrzeć w przyszłość, bowiem stoją przed nami nowe wyzwania i możliwości. - Przed nami także świadomość, że powinniśmy być pokorni wobec tego, co nas czeka, świadomi naszej ludzkiej ułomności i słabości, a jednak ufni w to, że Ten, który rozpoczyna dobre dzieła, potrafi je także doprowadzić do końca - powiedział Prymas Polski.
„Stajemy wobec nowych wyzwań, wierni temu, czego uczy nas Sobór Watykański II, by nadal rozświetlać drogi naszej ojczyzny światłem wydobytym z Ewangelii, oraz wnosić w nasze wspólne życie te wartości, którymi nas ubogaca Jezus Chrystus” - powiedział abp Polak.
Prymas przypomniał też o zaplanowanych na kwiecień obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski, co do których wyraził nadzieję, że będą "jednym wielkim hymnem wdzięczności za obecność Boga w życiu naszego narodu".
Przygotowaniem do tych uroczystości będzie w marcu X Zjazd Gnieźnieński. "To wydarzenie na wskroś ekumeniczne i międzyreligijne" - zaznaczył Prymas Polski, jednocześnie dziękując prezydentowi Dudzie za objęcie tego wydarzenia patronatem i zapowiedź przybycia do Gniezna.
Prawosławny ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej abp Jeremiasz, przemawiając w imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, zwrócił uwagę na niepokojące wydarzenia, które mają miejsce w bliskości Ziemi Świętej, m.in. w Syrii.
Odpowiedzią człowieka na te wyzwania - zdaniem abp. Jeremiasza - może być „dążenie do tego, by było jak najwięcej ludzi sprawiedliwych, którzy potrafią mówić prawdę”.
„Poszukujmy drogi człowieka sprawiedliwego, która prowadzi do zniwelowania pojęcia wrogości. Obyśmy mogli wnieść nasz skromny wkład do budowy obrazu człowieka sprawiedliwego” - wezwał abp Jeremiasz.
Z kolei naczelny rabin Polski Michael Schudrich - przypominając postać „naszego papieża Jana Pawła II” - z uznaniem mówił o tym, w jaki sposób potrafił on odnosić się do każdego człowieka, bez względu na to kim był - królem, gangsterem czy dzieckiem.
Michael Schudrich wyznał, że patrząc na papieża potrafił zrozumieć początek Biblii, mówiący o tym, że każdy człowiek jest stworzony na podobieństwo Boga. Papież „szukał iskry świętości w każdym człowieku. To jest nasze wspólne wyzwanie, by spotkanego człowieka nie krytykować, ale szukać w nim iskry świętości” - mówił naczelny rabin Polski.
Mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP przypomniał o obchodzonym w tym roku 90-leciu powstania tego związku. Wyraził nadzieję, że będzie to także okazja do „kontynuowania dialogu w celu znowelizowania ustawy o stosunku państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego”.
Wśród uczestników spotkania byli również m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser; sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński oraz ordynariusz polowy WP bp Józef Guzdek.
Do Pałacu Prezydenckiego przybyli także m.in. abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce i metropolita przemysko-warszawski, bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego i bp Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-reformowanego, a także przedstawiciele innych Kościołów i wyznań, w tym m.in. Kościoła polskokatolickiego, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce i Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.