- Mniejszościom religijnym w Malezji coraz trudniej wyznawać wiarę. W kraju, gdzie blisko dwie trzecie ludności stanowią muzułmanie, prozelityzm karany jest więzieniem, a zwykły donos przesądza o aresztowaniu.
Przekonało się o tym w nocy z 14/15 lipca dziewięciu chrześcijan zatrzymanych na terenie uniwersytetu Putra, głównej uczelni kraju, pod zarzutem nawracania muzułmanina. Pięciu studentów i ich czterech przyjaciół z Hongkongu zaprzeczało temu, tłumacząc, że między sobą rozdzielali ankietę projektu badawczego o świadomości religijnej. Noc spędzili jednak na komisariacie, a wypuszczeni zostali dopiero, gdy oskarżenie okazało się ewidentnie fałszywe. Przedstawiciel lokalnej policji wytłumaczył całe zajście nadgorliwością uniwersyteckiego funkcjonariusza.
Sprawa wpisuje się w kontekst coraz większego lekceważenia praw mniejszości religijnych w Malezji. Niedawno dwóch muzułmańskich dziennikarzy przyszło na Mszę, udając chrześcijan, i przyjęło Komunię św. Zdjęcia wyplutych hostii opublikowali następnie w majowym numerze pisma Al Islam. Choć oburzeni chrześcijanie powiadomili o tym policję, autorom nie postawiono żadnych zarzutów. Policja interesowała się jedynie, czy nie wywołało to zamieszek religijnych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.