Do katedry wawelskiej powrócił sarkofag króla Stefana Batorego. Odnowiono go gruntownie w Tychach.
Pokaz odnowionego sarkofagu odbył się w piątek 15 stycznia w kaplicy Wazów katedry wawelskiej. Będzie tutaj eksponowany mniej więcej do połowy lutego. - Później zostanie rozebrany i złożony na powrót w krypcie króla Batorego. Czeka tam nań okryta kirem trumna monarchy. Ekspozycja w kaplicy Wazów to jedyna okazja, by zobaczyć go w całości. Gdy znajdzie się w krypcie, dla zwiedzających będzie widoczna tylko jego część - poinformował ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej.
Sarkofag został otwarty 30 marca ub. roku, a następnie przewieziony na Śląsk, do pracowni konserwatorskiej Agnieszki i Tomasza Trzosów. Tutaj przeszedł gruntowną renowację. Rozebrano go na części, usunięto warstwy szarych tlenków, wykonano nową konstrukcję z metalu. - To była fascynująca praca. Z etapu na etap konserwacji wyłaniało się w pełni piękno kolejnych elementów sarkofagu - powiedział T. Trzos.
- Ze wzruszeniem oglądam rezultaty pracy konserwatorów. Teraz sarkofag lśni i mieni się barwami. Widać wszystkie jego detale, które przedtem pokrywała zaskorupiała szara warstwa tlenków. Jak wielkimi artystami byli twórcy tego sarkofagu! - zachwycała się dr Elżbieta Nosek, znawczyni dawnych metali, która dokładnie badała sarkofag Batorego.
Na górę sarkofagu powrócił malowany portret króla Batorego. - Został zrekonstruowany przez Ewę Wiłkojć, naszą wawelską konserwatorkę malarstwa - powiedział prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Stefan Batory (1533-1586), książę węgierskiego Siedmiogrodu, był królem Polski w latach 1576-1586. 1 maja 1576 r. poślubił w katedrze wawelskiej Annę Jagiellonkę. Został też wówczas koronowany przez bp. Stanisława Karnkowskiego na króla Polski. Zmarł 12 grudnia 1586 r. w Grodnie. 23 maja 1588 r. odbył się uroczysty pogrzeb w katedrze wawelskiej. Szczątki monarchy, umieszczone w sarkofagu wykonanym w gdańskim warsztacie konwisarskim Daniela Gieselera, złożono w krypcie pod kaplicą Mariacką katedry wawelskiej.
- Stefan Batory nie ma obecnie należnego mu miejsca w pamięci zbiorowej Węgrów. Po wojnie ówczesne władze nie nagłaśniały jego osoby ze względu na to, że walczył z Moskwą - powiedziała prof. Adrianna Körmendy, historyk, konsul generalny Węgier w Krakowie.
Odnowienie sarkofagu króla Batorego sfinansowała parafia katedralna. Na renowację czeka kolejnych 11. - W pierwszej kolejności do pracowni konserwatorskiej trafią sarkofagi królowej Anny Jagiellonki i króla Zygmunta Augusta - powiedział proboszcz katedry wawelskiej.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.