Reklama

Sierpniowy dar abstynencji

- „Troska o trzeźwość jest troską o życie” to tytuł apelu Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski o abstynencję w sierpniu.

Reklama

Jak podkreśla przewodniczący Zespołu bp Tadeusz Bronakowski, troska o trzeźwość jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stają współcześni Polacy. Ostatnie badania społeczne dotyczące poziomu abstynencji i trzeźwości wskazują bowiem na niepokojący wzrost spożycia napojów alkoholowych.

Jak co roku, pod koniec lipca lub na początku sierpnia w parafiach będzie odczytywany apel Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. Tegoroczny dokument nawiązuje do 50. rocznicy opublikowania „Wytycznych Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej”. To w nim zawarto główną zasadę duszpasterstwa trzeźwości: „Przez dobrowolną, całkowitą abstynencję wielu do trzeźwości stanowej i zawodowej wszystkich.”

W kontekście programu duszpasterskiego realizowanego w tym roku, bp Bronakowski podkreśla w liście, że trzeźwość jest fundamentem troski o życie duchowe. Beztroskie nadużywanie alkoholu stanowi przeszkodę na drodze duchowego wzrastania człowieka. Uniemożliwia życie w miłości i prawdzie, przez co jest przyczyną wielu grzechów i utrudnia pełne zjednoczenie z Bogiem oraz ludźmi. Trzeźwość jest ponadto troską o fizyczny wymiar ludzkiego życia. Hierarcha zwraca przede wszystkim uwagę na konieczność całkowitej abstynencji kobiet w ciąży. Wielka odpowiedzialność w tej kwestii spoczywa również na rodzinie, lekarzach oraz doradcach życia rodzinnego, których głównym zadaniem powinno być pełne uświadamianie o konsekwencjach spożywania alkoholu podczas ciąży i karmienia.

„Troska o trzeźwość to troska o rodzinę, która jest naturalnym środowiskiem przekazywania i rozwoju życia ludzkiego” – podkreśla bp Bronakowski. W liście czytamy, iż są ważne nie tyle suche statystyki, lecz cierpienie i upokorzenie człowieka dotkniętego przez problemy alkoholowe, które często są źródłem przemocy wymierzonej w najsłabszych członków rodziny – dzieci i ich matki. Wychowanie do trzeźwości musi ponadto zajmować ważne miejsce w systemie edukacyjnym. „Uczniowie powinni odnajdywać w szkołach nie tylko wiedzę na temat uzależnień, ale przede wszystkim wzorce dobrych postaw” – stwierdza hierarcha. Wszelkie programy profilaktyczne proponujące często ciekawą formę edukacji muszą być konsekwentnie poparte świadectwem nauczycieli. Jest to o tyle istotne, że warunki społeczne i środowiskowe są coraz bardziej sprzyjające propagowaniu kultury nadużywania alkoholu w szkołach, na uczelniach, w akademikach, a także podczas imprez szkolnych i studenckich.

Troska o trzeźwość jest również troską o gospodarczy rozwój społeczeństwa. Koszty likwidacji szkód wynikających z nadużywania alkoholu przewyższają znacznie wpływy z akcyzy na alkohol bądź innych opłat pochodzących ze sprzedaży napojów alkoholowych.

Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński głosił, iż „naród, który walczy o najszlachetniejsze ideały, musi być trzeźwy”. Dlatego, zdaniem biskupa Bronakowskiego troska o trzeźwość to również obowiązek ludzi odpowiedzialnych za system prawny w Polsce. Najbardziej potrzebne są przepisy ograniczające dostęp do alkoholu, szczególnie dla osób niepełnoletnich. Ponadto w mediach, poprzez instytucje kultury czy akcje społeczne powinno się promować styl życia oparty na świadectwach trzeźwości, wbrew wszechobecnej modzie traktowania alkoholu jako gwarancji dobrej zabawy, przyjaźni czy emocji.

Jak podkreśla hierarcha, troska o trzeźwość w narodzie jest odpowiedzią na apel Jana Pawła II do młodych z całego świata, by nie poddawać się kulturze śmierci. „Mimo upływu lat ten papieski apel jest wciąż aktualny. Możemy na niego odpowiadać także przez troskę o trzeźwość, która w swojej głębokiej istocie jest troską o życie” – czytamy w liście.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama