- Ogólnopolska modlitwa o trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym, spotkanie wspólnot trzeźwościowych w Licheniu i „Wesele wesel” w Łomży, czyli spotkanie małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe, zainicjują miesiąc trzeźwości.
Tradycyjnie w sierpniu w kościołach będą wykładane księgi trzeźwości, a wierni będą zachęcani do daru abstynencji.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, bp Tadeusz Bronakowski i bp Antoni Pacyfik Dydycz wezmą udział w Modlitwie o Trzeźwość Narodu Polskiego, która po raz piąty odbędzie się 27 lipca br. w Miejscu Piastowym (archidiecezja przemyska). Eucharystia w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza rozpocznie się o godz. 18.30. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi abp Józef Michalik.
Miejsce Piastowe związane jest z posługą błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza. Propagował on trzeźwość i w sposób szczególny otaczał opieką osoby dotknięte nałogami. Jest założycielem zgromadzenia księży michalitów, którzy m.in. podejmują dzieła trzeźwościowe. Modlitwa o trzeźwość została zainicjowana w 2005 r. jako owoc beatyfikacji ks. Markiewicza. Od samego początku transmitowana jest w ramach cyklu audycji trzeźwościowych w Radiu Maryja, poprzedzają ją wykłady. W tym roku na temat trzeźwości, która przeciwstawia się manipulacji będzie mówił o. Aleksander Posacki SJ. Podczas tegorocznej Modlitwy postanowienie abstynencji złoży kliku parlamentarzystów.
Ci, którzy borykają się z uzależnieniami - nie tylko od alkoholu – a także ich rodziny spotkają się w ostatni weekend lipca w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu. W dniach 25-26 lipca odbędą się tam XVII Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe pod hasłem „Zatroskani o pełnię życia”.
W sobotę od rana będzie można skorzystać z indywidualnych rozmów z psychologami, terapeutami uzależnień, wolontariuszami i doradcami rodzinnymi Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, a w bazylice kapłani będą spowiadać uczestników spotkań trzeźwościowych. Będzie też czas na towarzyskie rozmowy i wysłuchanie koncertu. O godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. ze świadectwami walki z nałogiem. Później przewidziane są mityngi dla anonimowych alkoholików, krewnych i przyjaciół uzależnionych od alkoholu, a także dla walczących z nałogiem palaczy, hazardzistów, seksoholików i żarłoków. Mityngi zakończą się o godz. 5.00 rano. Pierwszy "Mityng pod gwiazdami" odbył się w 1993 roku z inicjatywy Intergrupy AA "Jedność" z Konina, ks. Stanisława Kowalskiego z Koła oraz Apostolstwa Trzeźwości z Lichenia.
Z kolei w dniach od 30 lipca do 2 sierpnia w Łomży odbędzie się ogólnopolskie spotkanie małżeństw, które przeżywały wesela bezalkoholowe. To już 15. spotkanie w ramach inicjatywy „Wesele wesel”. Ma ono charakter rekolekcyjno-ewangelizacyjny, z atrakcjami dla całej rodziny. Głównym punktem programu jest zawsze bezalkoholowy bal weselny, poprzedzony uroczystym odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.
„Wesele wesel” rozpocznie Eucharystia w kościele oo. Kapucynów w Łomży o godz. 18.00 pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. W programie spotkania przewidziano konferencje dla dorosłych i młodzieży, nie zabraknie modlitwy, m.in. zostanie odprawiona Droga Światła z lampionami ulicami miasta. Uczestnicy „Wesela wesel” zwiedzą skansen kultury kurpiowskiej w Nowogrodzie, a dzieci będą miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. W sobotę 1 sierpnia w katedrze łomżyńskiej biskup ordynariusz Stanisław Stefanek będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. z odnowieniem ślubów małżeńskich. Po Eucharystii rozpocznie się bal „Wesele wesel”, zakończony regionalnymi oczepinami.
Inicjatorami spotkania małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe, byli w 1994 r. ks. prałat Władysław Zązel proboszcz z Kamesznicy, który w swojej parafii zorganizował ponad 100 wesel bezalkoholowych, oraz Elżbieta i Lech Polakiewiczowie, którzy sami przeżywali takie wesele. Inicjatywa z roku na rok cieszyła się większą popularnością. W jubileuszowym, dziesiątym spotkaniu w Warszawie wzięło udział około 700 osób.
Do Łomży zaproszone są małżeństwa, które miały wesela bezalkoholowe z całej Polski. Organizatorami spotkania są Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży, Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej, Bractwo Trzeźwości św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz miasto Łomża.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.