Sierpień - miesiąc trzeźwości

- Ogólnopolska modlitwa o trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym, spotkanie wspólnot trzeźwościowych w Licheniu i „Wesele wesel” w Łomży, czyli spotkanie małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe, zainicjują miesiąc trzeźwości.

Tradycyjnie w sierpniu w kościołach będą wykładane księgi trzeźwości, a wierni będą zachęcani do daru abstynencji.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, bp Tadeusz Bronakowski i bp Antoni Pacyfik Dydycz wezmą udział w Modlitwie o Trzeźwość Narodu Polskiego, która po raz piąty odbędzie się 27 lipca br. w Miejscu Piastowym (archidiecezja przemyska). Eucharystia w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza rozpocznie się o godz. 18.30. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi abp Józef Michalik.

Miejsce Piastowe związane jest z posługą błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza. Propagował on trzeźwość i w sposób szczególny otaczał opieką osoby dotknięte nałogami. Jest założycielem zgromadzenia księży michalitów, którzy m.in. podejmują dzieła trzeźwościowe. Modlitwa o trzeźwość została zainicjowana w 2005 r. jako owoc beatyfikacji ks. Markiewicza. Od samego początku transmitowana jest w ramach cyklu audycji trzeźwościowych w Radiu Maryja, poprzedzają ją wykłady. W tym roku na temat trzeźwości, która przeciwstawia się manipulacji będzie mówił o. Aleksander Posacki SJ. Podczas tegorocznej Modlitwy postanowienie abstynencji złoży kliku parlamentarzystów.

Ci, którzy borykają się z uzależnieniami - nie tylko od alkoholu – a także ich rodziny spotkają się w ostatni weekend lipca w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu. W dniach 25-26 lipca odbędą się tam XVII Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe pod hasłem „Zatroskani o pełnię życia”.

W sobotę od rana będzie można skorzystać z indywidualnych rozmów z psychologami, terapeutami uzależnień, wolontariuszami i doradcami rodzinnymi Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, a w bazylice kapłani będą spowiadać uczestników spotkań trzeźwościowych. Będzie też czas na towarzyskie rozmowy i wysłuchanie koncertu. O godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. ze świadectwami walki z nałogiem. Później przewidziane są mityngi dla anonimowych alkoholików, krewnych i przyjaciół uzależnionych od alkoholu, a także dla walczących z nałogiem palaczy, hazardzistów, seksoholików i żarłoków. Mityngi zakończą się o godz. 5.00 rano. Pierwszy "Mityng pod gwiazdami" odbył się w 1993 roku z inicjatywy Intergrupy AA "Jedność" z Konina, ks. Stanisława Kowalskiego z Koła oraz Apostolstwa Trzeźwości z Lichenia.

Z kolei w dniach od 30 lipca do 2 sierpnia w Łomży odbędzie się ogólnopolskie spotkanie małżeństw, które przeżywały wesela bezalkoholowe. To już 15. spotkanie w ramach inicjatywy „Wesele wesel”. Ma ono charakter rekolekcyjno-ewangelizacyjny, z atrakcjami dla całej rodziny. Głównym punktem programu jest zawsze bezalkoholowy bal weselny, poprzedzony uroczystym odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.

„Wesele wesel” rozpocznie Eucharystia w kościele oo. Kapucynów w Łomży o godz. 18.00 pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. W programie spotkania przewidziano konferencje dla dorosłych i młodzieży, nie zabraknie modlitwy, m.in. zostanie odprawiona Droga Światła z lampionami ulicami miasta. Uczestnicy „Wesela wesel” zwiedzą skansen kultury kurpiowskiej w Nowogrodzie, a dzieci będą miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. W sobotę 1 sierpnia w katedrze łomżyńskiej biskup ordynariusz Stanisław Stefanek będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. z odnowieniem ślubów małżeńskich. Po Eucharystii rozpocznie się bal „Wesele wesel”, zakończony regionalnymi oczepinami.

Inicjatorami spotkania małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe, byli w 1994 r. ks. prałat Władysław Zązel proboszcz z Kamesznicy, który w swojej parafii zorganizował ponad 100 wesel bezalkoholowych, oraz Elżbieta i Lech Polakiewiczowie, którzy sami przeżywali takie wesele. Inicjatywa z roku na rok cieszyła się większą popularnością. W jubileuszowym, dziesiątym spotkaniu w Warszawie wzięło udział około 700 osób.

Do Łomży zaproszone są małżeństwa, które miały wesela bezalkoholowe z całej Polski. Organizatorami spotkania są Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży, Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej, Bractwo Trzeźwości św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz miasto Łomża.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
28°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »