W Galilei praca wre – ŚDM tuż, tuż…

Do Wrocławia przybywają kolejne delegacje grup, które będą gościły w naszej archidiecezji podczas Światowych Dni Młodzieży. Ale i nasz sztab wyruszył w podróż. Tymczasem na horyzoncie spotkanie w Niedzielę Palmową i peregrynacja symboli ŚDM.

– Jako przedstawiciele diecezjalnego sztabu ŚDM pojechaliśmy do Paryża, żeby spotkać się z dwoma dużymi grupami, które przyjeżdżają do nas na dni w diecezjach. Są to grupy z Saint-Germain-des-Prés oraz z parafii Notre-Dame de Grâce de Passy. W tej drugiej znajdzie się ok. 20-30 osób niepełnosprawnych, które potrzebują pewnych udogodnień – mówi Ola Cach, dodając, że ożywione kontakty z nimi trwają już od roku, a grupy są świetnie zorganizowane i od dawna przygotowują się do ŚDM.

– Podczas pobytu w Paryżu byliśmy goszczeni w parafii Notre-Dame de Grâce de Passy. Uczestniczyliśmy w Mszach św. niedzielnych, spotykaliśmy się z młodzieżą, która gromadzi się raz w tygodniu na specjalnym cyklu formacyjnym – wspomina Ola. – Te spotkania są owocem Światowych Dni Młodzieży, a przychodzi na nie od 400 do 600 osób. Wystąpiliśmy z prezentacją, opowiedzieliśmy o ŚDM i o naszych diecezjalnych planach. Bardzo spodobał się Francuzom nasz film promocyjny – z ks. Kubą Bartczakiem na lotni. A my mogliśmy zobaczyć, jak prężna jest tamtejsza wspólnota.

Zbliżają się ważne wydarzenia związane z ŚDM w naszej archidiecezji – noszącej, przypomnijmy, nazwę Galilea. W Niedzielę Palmową odbędzie się spotkanie młodzieży z księdzem arcybiskupem. Rozpocznie się o 14.30 w katedrze wrocławskiej. W programie Msza św. o 15.00, a także m.in. koncert chóru.

Wkrótce rozpocznie się peregrynacja symboli ŚDM w naszej diecezji – krzyża i ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani”. – W nocy z 2 na 3 kwietnia na przełęczy Tąpadło odbędzie się przekazanie symboli ŚDM. Odbierzemy je z rąk przedstawicieli diecezji świdnickiej – mówi ks. Piotr Wawrzynek. – O północy zostanie odprawiona Msza św. na terenie parafii w Sulistrowicach. Wszystkich mieszkańców Wrocławia zapraszamy natomiast na modlitwę przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży w niedzielę 3 kwietnia na 17.30 na Ostrów Tumskim. Odbędzie się tu uroczysta procesja z krzyżem i wejście przez Bramę Miłosierdzia do katedry. Chcemy w szczególny sposób przeżyć fakt, że w Niedzielę Miłosierdzia Bożego krzyż będzie wśród nas – chcemy w nim widzieć najwyższy znak Miłosierdzia Bożego i doświadczać tego miłosierdzia podczas modlitwy. Będzie można pozostać na niej na Ostrowie Tumskim, pod krzyżem, przez całą noc.

Ks. Piotr wyjaśnia, że przez cały następny tydzień krzyż będzie przebywał w różnych miejscowościach poza Wrocławiem, poczynając od Henrykowa. Na sobotę wieczór wróci do Wrocławia, gdzie odbędzie się czuwanie przy nim na rynku Psiego Pola. W kolejne dni przebywać będzie w stolicy archidiecezji – każdej nocy w innym kościele organizowane będą czuwania przy krzyżu. Uroczyste zakończenie peregrynacji planowane jest na 16 kwietnia.

Tymczasem w parafiach trwają Niedziele ŚDM, podczas których można zdobyć więcej informacji o zbliżającym się spotkaniu i gościach przyjeżdżających do nas na Dni w Diecezjach (od 20 do 25 lipca). Cały czas poszukiwane są osoby gotowe przyjąć pod swój dach odwiedzającą nas młodzież. Przypomnijmy, że do naszej diecezji przyjeżdża ok. 15 tys. osób z zagranicy. Osobne grupy – mające własny program – stanowić będzie przyjeżdżająca do Wrocławia w tym czasie młodzież oblacka oraz członkowie neokatechumenatu. Razem z polskimi uczestnikami prawdopodobnie we Wrocławiu znajdzie się ok. 20 tys. ludzi zaangażowanych w ŚDM.

Ola wyjaśnia, że możemy spodziewać się ponad 4 tys. przybyszy niemieckojęzycznych (szczególnie duża grupa przyjedzie z Kolonii), ponad 3,5 tys. francuskojęzycznych – z Francji, z Nowej Kaledonii, z Kanady, a także licznych grup hiszpańskojęzycznych (z Hiszpanii i krajów Ameryki Południowej). Zgłosili się do nas goście z 32 krajów, w tym także z Afryki (z Ghany i Senegalu) – młodzi stamtąd przyjadą z polskimi misjonarzami.

W czwartek wrocławski sztab ŚDM gościł delegację z diecezji Limburg, skąd przyjedzie ok. 450 osób. Już dziś delegacja ta odwiedzi dwie spośród parafii, w których grupa będzie przebywać – parafię na wrocławskim Brochowie i w Żernikach Wrocławskich. W poniedziałek przyjeżdża kolejna delegacja kolejnej grupy francuskiej, która będzie mieszkać w Brzegu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9°C Czwartek
dzień
10°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »