Ruszyły próby chóru ŚDM

W sobotę do Łagiewnik przyjechało 300 osób by ćwiczyć pieśni, które pod koniec lipca zaśpiewają dla pielgrzymów i papieża Franciszka.

Już na samym początku muzycznych zmagań organizatorzy przedstawili dyrygentów i reżyserów, którzy zadbają o oprawę artystyczną lipcowych wydarzeń.

W dobrym brzmieniu wokalistów poprowadzą: ks. Robert Tyrała (przygotowuje program muzyczny na wtorkową Ceremonię Otwarcia i niedzielną Mszę Posłania), prof. Wiesław Delimat (odpowiada za oprawę piątkowej Drogi Krzyżowej) oraz Adam Sztaba - on z kolei przygotowuje muzykę na czwartek, czyli dzień powitania papieża, a także na sobotnie czuwanie. Koncert uwielbienia będzie natomiast koordynował o. Lech Dorobczyński OFM. Pomagać im będą dyrygenci: o. Dawid Kusz OP, Janusz Wierzgacz i Bartłomiej Karwański.

Prace nad repertuarem trwały już od kilku miesięcy i jak zaznacza ks. Robert Tyrała, jest to kompilacja wszystkich gatunków muzycznych, które dotrą do młodych ludzi.

Oczywiście jednym z głównych utworów wykonywanych przez ŚDM-owy chór będzie hymn "Błogosławieni miłosierni". Usłyszymy też pieśni, które niewątpliwie wszystkim Polakom przypominają Jana Pawła II. - Nie może zabraknąć utworów, które są pewnego rodzaju tożsamością polską, a do nich należy "Barka", czy "Abba, Ojcze" - tłumaczy ks. Robert Tyrała i dodaje, że w oprawie muzycznej będzie również królowało miłosierdzie.

Oprócz tego odśpiewane zostaną też hymny minionych już spotkań młodych z papieżem. Ponadto podczas lipcowych wydarzeń swoją premierę będą miały utwory napisane specjalnie na tę okazję. Jednym z nich jest "Msza Jana Pawła II" autorstwa Henryka Jana Botora.

ŚDM-owy chór wykona w sumie ponad 60 utworów, a jako, że spotkania młodych z papieżem skupią się wokół 5 wydarzeń centralnych, to również program muzyczny w każdym z tych dni będzie miał inny charakter. Artyści zabiorą pielgrzymów w muzyczną podróż od klasycznej muzyki liturgicznej, poprzez pieśni chóralne, pasyjne, improwizacje jazzowe, na popowo-soulowych utworach kończąc.

Pieśni będą śpiewane w wielu językach, żeby każdy z pielgrzymów mógł również swoim śpiewem wielbić Boga. Ponadto, jak zapewnia ks. Tyrała, teksty i melodie wszystkich utworów jeszcze przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży zostaną udostępnione w internecie tak, by wszyscy pielgrzymi mogli się z nimi zapoznać.

- Jak się tego nauczą, to wszyscy będziemy jednym, wielkim chórem. Miejmy nadzieje, że będzie to największy chór świata - mówi ks. Tyrała. - Wszystko, co będzie się działo, ma być wspólnotowe, bo to jest wydarzenie ogromnie ważne i każdy, stojący nawet na końcu Błoń, ma czuć się jak w domu, bo taki był Jan Paweł II - dodaje.

Pierwsza próba, mimo że niewątpliwie męcząca - była długo wyczekiwana przez wszystkich chórzystów. Wśród nich są zarówno wokaliści z Krakowa, Katowic, Wrocławia czy Torunia. Jednak są i tacy, którzy na pierwszą próbę przyjechali aż z Francji.

- Kiedyś słyszałam świadectwa uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy przekonywali, że to jest wspaniałe przeżycie, podczas którego Pan Bóg w niesamowity sposób dociera do naszych serc. Już wtedy wiedziałam, że nie może mnie tu zabraknąć. Poza tym po co siedzieć gdzieś na polach, skoro można stać na scenie i śpiewać dla innych? - mówi Michalina z Torunia.

Każdy z wokalistów może pochwalić się cudownym głosem, ale kiedy śpiewają razem brzmią jeszcze piękniej! Publiczny debiut chóru odbędzie się już 8 maja podczas Mszy św. ku czci św. Stanisława - patrona naszej archidiecezji. Wtedy też chór zaprezentuje część repertuaru przygotowanego na ŚDM 2016. - Będą to utwory o tematyce miłosierdzia, ale na pewno będzie też jakieś piękne "Alleluja" - zdradza ks. Tyrała.

Pierwsza próba ŚDM-owego chóru potrwa do niedzieli. Następna odbędzie się już w przyszłym miesiącu. Natomiast generalne próby całego zespołu rozpoczną się tydzień przed przyjazdem papieża Franciszka do Polski (od 18 do 25 lipca).

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
25°C Niedziela
noc
21°C Niedziela
rano
29°C Niedziela
dzień
30°C Niedziela
wieczór
wiecej »