Unia Europejska i Turcja uzgodniły w piątek porozumienie, które ma pomóc zahamować falę migracyjną do Europy - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze w trakcie spotkania unijnych przywódców i tureckiego premiera Ahmeta Davutoglu.
Według Tuska tekst wspólnej deklaracji zaakceptowano jednomyślnie.
Kluczową częścią porozumienia jest plan, zgodnie z którym Turcja będzie przyjmować z powrotem wszystkich imigrantów, którzy od 20 marca przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian UE ma wkrótce rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.
Uzgodniono także przyspieszenie prac nad liberalizacją wizową, by najpóźniej z końcem czerwca UE zniosła wizy dla Turków, otwarcie nowego rozdziału negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE oraz przygotowanie do otwarcia kolejnych rozdziałów, jak również przyspieszenie przekazywania 3 mld euro na pomoc dla przebywających w Turcji syryjskich uchodźców.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.