Reklama

150 pielgrzymek w drodze

Tylko w sierpniu na Jasną Górę wejdzie 147 pielgrzymek – diecezjalnych, parafialnych, organizowanych przez zakony, stowarzyszenia i szkoły. Większość pątników podąża do sanktuarium pieszo, ale są także pielgrzymki biegaczy, kolarzy, a nawet jeźdźców na koniach.

Reklama

Przez Polskę przebiega 50 szlaków pieszych pielgrzymek, których celem jest klasztor na Jasnej Górze. Przemierza je rocznie ok. 200 tys. osób (ok. połowa w szczycie pielgrzymkowym w sierpniu), w tym także kilkanaście tysięcy zagranicznych pątników. Najdłuższą trasę mają do pokonania pielgrzymi, którzy idą do Częstochowy z Helu - 640 km, z Łukęcina - 624 km, i Świnoujścia - 611 km, grupa z Ustki - 590 km oraz grupa z Suwałk - 559 km. Pątnicy z tych grup podążają do sanktuarium przez niemal 3 tygodnie.

Co roku o palmę pierwszeństwa pod względem liczebności konkurują pielgrzymki warszawska i krakowska – bierze w nich udział 7-8 tys. osób. Bardzo liczne są również pielgrzymki radomska i podlaska.

Przebieg pielgrzymek można obserwować w internecie – działa serwis pielgrzymkowy e-pielgrzymka.pl, niektóre diecezje utworzyły strony własnych pielgrzymek, np. płocka. Dzięki temu rodzina, przyjaciele i znajomi mogą „towarzyszyć” pielgrzymom nie tylko duchowo, lecz również obserwować gdzie aktualnie znajduje się grupa pątników oraz poczytać tematy konferencji, rozważań i intencje modlitewne.

Pielgrzymi, oprócz własnych intencji, zanoszą do sanktuarium intencje zaproponowane przez organizatorów pielgrzymek. W tym roku najczęściej są to troska o życie – zgodnie z tematem roku duszpasterskiego „Otoczmy troską życie” oraz pamięć o księżach z okazji Roku Kapłańskiego. Na przykład pielgrzymka podlaska po drodze słuchać będzie konferencji na tematy bioetyczne: kwestie aborcji, eutanazji i metody sztucznego zapłodnienia in vitro. Z kolei pielgrzymi diecezji bielsko-żywieckiej modlić się będą za kapłanów, którzy wpłynęli na ich życie.

W tym roku po raz pierwszy służby porządkowe grup pielgrzymkowych musiały przejść specjalne szkolenie, zgodnie z rozporządzeniem rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Początkowo szkolenia miały być odpłatne, lecz po licznych protestach zniesiono ten zapis. Ostatecznie przeprowadzono je po kosztach własnych. Szkolenie obejmowało m.in. znajomość z przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy oraz umiejętność wypisywania kolegium dla kierowców, którzy łamią przepisy w czasie pielgrzymki i nie stosują się zaleceń służb porządkowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama