Błonia wraz z terenami przyległymi oraz Balice - to dwie alternatywne wobec Brzegów pod Wieliczką lokalizacje, w których mogłaby zostać zorganizowana msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży - poinformował w czwartek wojewoda małopolski Józef Pilch.
Wojewoda mówił dziennikarzom, że do 15 maja ma być gotowy ostateczny raport dotyczący organizacji ŚDM Kraków 2016. Zapewnił, że jako miejsce tzw. mszy św. "posłania" z udziałem papieża Franciszka, która ma się odbyć 31 lipca, zostaną w nim wskazane Brzegi pod Wieliczką, ale będą także dwa inne miejsca zapasowe.
"W tym raporcie będą również Brzegi. Będziemy przekazywać po 15 maja szczegółowo, którymi drogami będą poruszać się pielgrzymi i w razie konieczności, którymi drogami ewakuacyjnymi będą opuszczać ten teren. Mamy świadomość, że Brzegi są bardzo poważnie brane pod uwagę przez kurię, więc wojewoda małopolski przygotowuje się do tego bardzo solidnie" - podkreślił Pilch.
"W raporcie przedstawione zostaną także dwa warianty zastępcze, jeśli zajdą wypadki losowe, takie jak powodzie lub wielkie deszcze, gdzie moglibyśmy odbyć to spotkanie" - dodał.
Pilch zaznaczył, że raport będzie analizowany m.in. przez odpowiedzialny za przygotowania do ŚDM zespół, na czele którego stoi szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.
Dwa alternatywne warianty to jak mówił wojewoda: Błonia wraz z przylegającym do nich terenami w Parku Jordana i Cichym Kąciku oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (traktowane łącznie jako jedna lokalizacja) oraz tereny w Balicach, które mają być rozważane tylko wówczas, jeśli na ŚDM przyjedzie ponad 2 mln pielgrzymów.
Wojewoda zaznaczył, że ostateczna decyzja dotycząca wyboru lokalizacji powinna zapaść po 15 maja, a dla niego najważniejsze jest bezpieczeństwo uczestników uroczystości. Dodał, że w najbliższych dniach będzie gościć w Krakowie przedstawiciel Watykanu odpowiedzialny za bezpieczeństwo.
Pilch powiedział, że jego osobistym zdaniem - nie jako urzędnika państwowego - lepszą niż Brzegi lokalizacją uroczystości byłyby krakowskie Błonia.
Jak dodał, w opinii służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pielgrzymów Brzegi pod Wieliczką, gdzie powstaje Campus Misericordiae, są terenem trudnym do zabezpieczenia. Chodzi m.in. o ograniczenie tego miejsca przebiegiem autostrady i linii kolejowej. "Wyjście 2 - 2,5 mln pielgrzymów z Brzegów po uroczystościach będzie obliczane na 12 do 15 godzin" - podkreślił. Według wojewody wybór Brzegów to decyzja podjęta przez poprzedni rząd.
Zgodnie ze specustawą dotyczą ŚDM organizatorem tego wydarzenia jest Archidiecezja Krakowska. Zapisano w niej także, że wojewoda w porozumieniu z organizatorem opracowuje plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego i przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefowi Biura Ochrony Rządu.
Sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus mówił w Wielki Czwartek, że nie ma alternatywy wobec lokalizacji uroczystości w Brzegach. "Nie ma planu +B+. Gdyby był plan +B+ to byśmy go prawdopodobnie wybrali, może nawet wcześniej, bo może byłby lepszy niż Brzegi, ale Brzegi są jedyną możliwą lokalizacją, która jest w stanie przyjąć tak wielką liczbę pielgrzymów, których się spodziewamy" - podkreślił bp Muskus. Dodał, że w okolicach Krakowa nie ma miejsca, które mogłoby konkurować z Brzegami.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił wówczas, że "nic nie jest zmienione". "Realizujemy program taki, jaki był, przecież nie będziemy w tej chwili ulegać atmosferze, która zaistniała w Europie Zachodniej. Robimy wszystko, żeby ŚDM się udały, były piękne i w tych samych miejscach, w których było to zapowiedziane" - mówił. Jak dodał, uroczystości z udziałem papieża są planowane w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką i na krakowskich Błoniach. "Nie będziemy ulegać emocjom i atmosferze zagrożenia" - zapowiedział kard. Dziwisz.
Biskup Muskus podkreślił, że ma zaufanie do służb i osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, że jeżeli będą się pojawiały jakieś zagrożenia, podejmą one odpowiednie działania.
ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.