Drugi dzień Europejskiego Kongresu Miłosierdzia, który wczoraj rozpoczął się w Rzymie.
Teologia miłosierdzia według kard. Kaspera oraz miłosierdzie w życiu politycznym na przykładzie działalności Roberta Schumana i integracji europejskiej to kolejne aspekty trwającego w Rzymie Kongresu Miłosierdzia. Organizuje je od 2008 r. kard. Christoph Schönbron z Wiednia. Pomaga mu w tym ks. Patrice Chocholski, kapłan polskiego pochodzenia, który jest rektorem sanktuarium św. Jana Vianey w Ars we Francji.
W rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił on uwagę na realizację przesłania miłosierdzia w życiu codziennym. Dobrym tego przykładem jest postawa Roberta Schumana w powojennej Europie, którą przedstawił wicepostulator jego procesu beatyfikacyjnego. Wszystko to pokazuje, że miłosierdzie jest możliwe – mówi ks. Chocholski.
„Celem tego Europejskiego Kongresu Miłosierdzia jest szukanie motywacji dla naszego codziennego życia, dla naszej misji w miłosierdziu Boga. O tym mówił m.in. kard. Schönborn, odnosząc się do codziennych relacji z innymi na przykładzie Iraku, gdzie chrześcijanie i muzułmanie potrafią przeżywać to miłosierdzie we wzajemnej przyjaźni na co dzień. Kard. Kasper mówi z kolei o teologii miłosierdzia, a Tori McClure, rektor Uniwersytetu Louisville w Stanach Zjednoczonych, o miłosierdziu w wielkich miastach i na uniwersytetach, o tym jak miłosierdzie może tam przemienić życie codzienne” – powiedział ks. Chocholski.
Dziś wieczorem liturgia pokutna wprowadzi uczestników kongresu w Jubileusz Miłosierdzia. Jutro rano w Rzymie odbędą się jeszcze konferencje, po południu zaplanowano czuwanie na Placu św. Piotra a w niedzielę uczestnicy Jubileuszu wezmą udział we Mszy św. z papieżem.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.