Kongres i Festiwal Guadelupe

Dziś w Phoenix rozpoczyna się 1. kongres maryjny poświęcony Matce Bożej z Guadalupe. Na zakończenie kongresu Rycerze Kolumba zaprosili artystów - wystąpią m. in. Dana Scallon Alexander Acha i Filippa Giordano

USA: Rycerze Kolumba organizują I kongres maryjny ku czci Matki Bożej z Guadalupe
I Międzynarodowy Kongres Maryjny, poświęcony Matce Bożej z Guadalupe, Patronce Ameryki, odbędzie się dniach 6-8 sierpnia w mieście Phoenix – stolicy stanu Arizona. Jego organizatorem są Rycerze Kolumba – amerykańskie stowarzyszenie katolickich mężczyzn, mające oddziały także w wielu innych krajach, m.in. w Polsce. Patronują mu także katolicka diecezja Phoenix i Wyższy Instytut Studiów Guadalupańskich.

Na zakończenie tego wydarzenia, na sobotę 8 sierpnia, przewidziano Festiwal Guadalupański, na który złożą się koncerty muzyczne i spotkania modlitewne.

Celem Kongresu jest pogłębienie kultu Matki Bożej czczonej w tym meksykańskim sanktuarium oraz podkreślenie centralnego miejsca, jakie zajmuje Ona w obu Amerykach – powiedział Carl Anderson, najwyższy Rycerz Kolumba (zwierzchnik organizacji). Zaznaczył, że przesłanie, płynące z tego miejsca, „ma ogromne znaczenie i doniosłość tak samo dzisiaj, jak miało prawie 500 lat temu”.

W ramach tego wydarzenia referaty wygłoszą znawcy zagadnienia, np. dr José Aste Tonsmann z Peru, który przeprowadził drobiazgowe badania oczu Madonny na obrazie, prał. Eduardo Chávez, postulator sprawy kanonizacji św. Jana Diego – Indianina, któremu w grudniu 1531 ukazała się Maryja z Guadalupe i wspomniany najwyższy rycerz C. Anderson. Wraz z ks. Chavezem napisał on książkę „Pani z Guadalupe: Matka Cywilizacji Miłości”.

Kongresowi towarzyszyć będą m.in. wystawa sztuki związana z kultem Maryi z tego meksykańskiego sanktuarium i pokaz filmu „Guadalupe”, który przedstawi jego twórca Pablo José Barroso. Na czas trwania tego wydarzenia zostanie również wystawiona szczególna relikwia – kawałek płaszcza św. Jana Diego, przechowywany na co dzień w katedrze archidiecezji Los Angeles.

Relikwia ta – niewielki skrawek okrycia Indianina – odwiedziła już stan Arizona w 2003, gromadząc ponad 20 tys. wiernych w kościołach, do których ją sprowadzano. Później jeszcze przeszło 5 lat wędrowała ona przez różne miejsca w Stanach Zjednoczonych, gdzie ją odwiedziło ponad 150 tys. pielgrzymów. Carl Anderson podziękował arcybiskupowi Los Angeles kard. Rogerowi Mahony’emu za ponowne wypożyczenie tej relikwii obecnie, z okazji Kongresu. Podziękował też biskupowi Phoenix – Thomasowi Olmstedowi i arcybiskupowi Miasta Meksyk kard. Norberto Riverze Carrerze za wsparcie zarówno samego Kongresu, jak i udostępnienia kawałka szaty św. Jana Diego.

W Festiwalu Guadalupańskim, który zakończy całe wydarzenie, zapowiedziało udział wiele osób, głównie piosenkarzy, z całego świata, m.in. irlandzka piosenkarka i była posłanka do Parlamentu Europejskiego Dana Scallon, Rwandyjka Immaculée Ilibagiza, która przeżyła krwawą wojnę domową w swym w kraju w 1994 i napisała na ten temat wstrząsającą książkę, która stała się światowym bestsellerem, meksykański aktor, zaangażowany w obronę życia – Eduardo Verástegui, piosenkarze Alexander Acha i Filippa Giordano i wiele innych osób. Odbędą się też pokazy tańców indiańskich i koncerty muzyki tubylczej.

Więcej wiadomości nt. kongresu i towarzyszących mu imprez można znaleźć na stronach: www.guadalupefestival.org i www.mariancongress.org

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GUADELUPE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Poniedziałek
noc
0°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »