Dziś w Phoenix rozpoczyna się 1. kongres maryjny poświęcony Matce Bożej z Guadalupe. Na zakończenie kongresu Rycerze Kolumba zaprosili artystów - wystąpią m. in. Dana Scallon Alexander Acha i Filippa Giordano
USA: Rycerze Kolumba organizują I kongres maryjny ku czci Matki Bożej z Guadalupe
I Międzynarodowy Kongres Maryjny, poświęcony Matce Bożej z Guadalupe, Patronce Ameryki, odbędzie się dniach 6-8 sierpnia w mieście Phoenix – stolicy stanu Arizona. Jego organizatorem są Rycerze Kolumba – amerykańskie stowarzyszenie katolickich mężczyzn, mające oddziały także w wielu innych krajach, m.in. w Polsce. Patronują mu także katolicka diecezja Phoenix i Wyższy Instytut Studiów Guadalupańskich.
Na zakończenie tego wydarzenia, na sobotę 8 sierpnia, przewidziano Festiwal Guadalupański, na który złożą się koncerty muzyczne i spotkania modlitewne.
Celem Kongresu jest pogłębienie kultu Matki Bożej czczonej w tym meksykańskim sanktuarium oraz podkreślenie centralnego miejsca, jakie zajmuje Ona w obu Amerykach – powiedział Carl Anderson, najwyższy Rycerz Kolumba (zwierzchnik organizacji). Zaznaczył, że przesłanie, płynące z tego miejsca, „ma ogromne znaczenie i doniosłość tak samo dzisiaj, jak miało prawie 500 lat temu”.
W ramach tego wydarzenia referaty wygłoszą znawcy zagadnienia, np. dr José Aste Tonsmann z Peru, który przeprowadził drobiazgowe badania oczu Madonny na obrazie, prał. Eduardo Chávez, postulator sprawy kanonizacji św. Jana Diego – Indianina, któremu w grudniu 1531 ukazała się Maryja z Guadalupe i wspomniany najwyższy rycerz C. Anderson. Wraz z ks. Chavezem napisał on książkę „Pani z Guadalupe: Matka Cywilizacji Miłości”.
Kongresowi towarzyszyć będą m.in. wystawa sztuki związana z kultem Maryi z tego meksykańskiego sanktuarium i pokaz filmu „Guadalupe”, który przedstawi jego twórca Pablo José Barroso. Na czas trwania tego wydarzenia zostanie również wystawiona szczególna relikwia – kawałek płaszcza św. Jana Diego, przechowywany na co dzień w katedrze archidiecezji Los Angeles.
Relikwia ta – niewielki skrawek okrycia Indianina – odwiedziła już stan Arizona w 2003, gromadząc ponad 20 tys. wiernych w kościołach, do których ją sprowadzano. Później jeszcze przeszło 5 lat wędrowała ona przez różne miejsca w Stanach Zjednoczonych, gdzie ją odwiedziło ponad 150 tys. pielgrzymów. Carl Anderson podziękował arcybiskupowi Los Angeles kard. Rogerowi Mahony’emu za ponowne wypożyczenie tej relikwii obecnie, z okazji Kongresu. Podziękował też biskupowi Phoenix – Thomasowi Olmstedowi i arcybiskupowi Miasta Meksyk kard. Norberto Riverze Carrerze za wsparcie zarówno samego Kongresu, jak i udostępnienia kawałka szaty św. Jana Diego.
W Festiwalu Guadalupańskim, który zakończy całe wydarzenie, zapowiedziało udział wiele osób, głównie piosenkarzy, z całego świata, m.in. irlandzka piosenkarka i była posłanka do Parlamentu Europejskiego Dana Scallon, Rwandyjka Immaculée Ilibagiza, która przeżyła krwawą wojnę domową w swym w kraju w 1994 i napisała na ten temat wstrząsającą książkę, która stała się światowym bestsellerem, meksykański aktor, zaangażowany w obronę życia – Eduardo Verástegui, piosenkarze Alexander Acha i Filippa Giordano i wiele innych osób. Odbędą się też pokazy tańców indiańskich i koncerty muzyki tubylczej.
Więcej wiadomości nt. kongresu i towarzyszących mu imprez można znaleźć na stronach: www.guadalupefestival.org i www.mariancongress.org
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.