Kolejny wniosek o ekstradycję Mazura?

Będziemy robili wszystko, żeby znaleźć dowody, które pozwolą schwytać głównych sprawców morderstwa gen. Marka Papały - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Andrzeja Czuma. Dodał, że prokuratura sprawdzi, czy nowe dowody są na tyle mocne, żeby złożyć kolejny wniosek o ekstradycję z USA Edwarda Mazura, podejrzewanego o nakłanianie do zabójstwa b. szefa polskiej policji.

Pytany o to, czy jest w tej sprawie nowy trop, Czuma powiedział w Polsat News: "troszkę jest".

Media ujawniły w tym tygodniu list, który do ministra Czumy skierowała sekretarz stanu USA Hillary Clinton. To ona podejmuje ostateczną decyzję w sprawie ekstradycji ze Stanów Zjednoczonych, ale w pierwszej kolejności o dopuszczalności ekstradycji decyduje amerykański sąd. Tymczasem sąd w Chicago odmówił zgody na wydanie Polsce Mazura. Uznał, że za słabym dowodem są przedłożone zeznania kryminalisty twierdzącego, że siedząc w więzieniu, słyszał, iż Mazur miał szukać osoby, która podjęłaby się zabicia generała policji.

Według "Wprost" Hillary Clinton popiera polskie starania o ekstradycję Mazura. W liście do Andrzeja Czumy przypomniała, że w czerwcu Sąd Federalny Stanu Illinois odrzucił popierany przez USA polski wniosek o ekstradycję Mazura. "Osobiście oczekuję współpracy, aby wzmocnić nasze doskonałe stosunki dotyczące wykonywania prawa" - dodała Clinton, podkreślając, że obecnie nie ma możliwości wydania Polsce tej osoby. Czuma pisał do Clinton w lutym, że polski rząd będzie chciał przedłożyć kolejny wniosek o ekstradycję Mazura wobec pojawienia się nowych dowodów w sprawie.

Według "Wprost" Clinton przypomniała w liście do Czumy stanowisko departamentu stanu USA, które zostało przekazane Polsce 12 czerwca. Przedstawiciel departamentu stanu napisał: "Jeśli polski rząd chce kontynuować żądanie ekstradycji Edwarda Mazura, trzeba, aby dostarczył nowy wniosek o ekstradycję, zawierający istotne nowe dowody przestępstwa Mazura".

W środę wiceprokurator apelacyjny w Warszawie Robert Majewski, który nadzoruje zajmujący się tą sprawą pion ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej, powiedział, że nie ma nowego wniosku o ekstradycję z USA polonijnego biznesmena. Prowadzimy śledztwo, zbieramy dowody - mówił PAP.

Poprzedni wniosek o aresztowanie i ekstradycję Mazura Polska przesłała Stanom Zjednoczonym w kwietniu 2005 r., jednak na jego wydanie Polsce w lipcu 2007 r. nie zgodził się sąd federalny w Chicago, który uznał, że rząd nie wykazał, iż istnieje znaczne prawdopodobieństwo popełnienia przez niego zarzucanego mu przestępstwa.

Mazur był już raz w Polsce zatrzymany i przesłuchany w sprawie zabójstwa Papały - w 2002 r., ale wtedy go zwolniono.

25 czerwca 1998 r. Papała, były już wtedy komendant główny policji, został zastrzelony w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał w Warszawie. Poszukiwania zabójcy trwają do dziś.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
wiecej »