Reklama

Rycerze Kolumba zakończyli wyprawę

Prawie miesiąc trwała motocyklowa wyprawa szlakiem Generała Władysława Andersa. Jej uczestnicy to Rycerze Kolumba z Radomia: ks. Wiesław Lenartowicz, ks. Robert Kotowski, Zbigniew Pokorski i Mikołaj Kondratowicz

Reklama

Zamiast zaplanowanych 11 tys. kilometrów, przejechali w sumie 14 tys. Pomysłodawcy rajdu planują teraz cykl spotkań z młodzieżą z radomskich szkół, których celem będzie m.in. zachęcanie do poznawania historii Polski. Patronat nad wyprawą sprawowało Radio Plus Radom.

Wyprawa oficjalnie zakończyła się w porcie Krasnowodzku nad Morzem Kaspijskim. - Liczyliśmy, że promem dostaniemy się na Ukrainę. Nic z tego nie wyszło, musieliśmy pokonać motorami Morze Kaspijskie i w ten sposób nadłożyliśmy 3 tys. kilometrów, przejechaliśmy więc Turcję, Bułgarię i Rumunię - wyjaśnił ks. Wiesław Lenartowicz.

Uczestnicy wyprawy najbardziej wspominają wjazd do Turkmenistanu. - Aby przekroczyć granicę i rzekę Syr Darię musieliśmy odwiedzić 17 okienek w biurze, czyli dostać 17 pieczątek umożliwiających przejście przez granicę. Sprawdzali również stan naszego zdrowia i co nas najbardziej zdziwiło, również nasze motocykle uznano za zdrowe i pozwolono nam na przejazd Turkmenistanu - opowiada ks. Lenartowicz.

Rycerze Kolumba podkreślali także gościnność, szczególnie w byłych krajach Związku Radzieckiego, była ogromna. - Doszliśmy do wniosku, że co drugi obywatel tych krajów był w wojsku w Polsce. Oni wspominali nasze miasta. Spaliśmy u człowieka, który pamiętał, że stacjonował w Polsce 2 lata i 29 dni - mówi kapelan radomskich Rycerzy Kolumba. Wzruszające były także spotkania z katolikami. - Z dumą mówili, że to dziecko w piątym pokoleniu miało babcię Polkę. Nasza wizyta była dla nich bardzo ważna, wielokrotnie traktowali spotkania z nami jak wielkie święto - przyznał ks. Lenartowicz.

Rycerze Kolumba pokonali 14 tys. kilometrów. Byli w Rosji, Gruzji, Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie. Odwiedzili wiele polskich cmentarzy wojskowych, wśród nich w Guzar. Spoczywają na nim prochy ponad 700 polskich obywateli. Rycerze Kolumba odwiedzili także Dżalalabad, miasto we wschodnim Afganistanie, nad rzeką Kabul. Stacjonowała tam 5 Dywizja Piechoty gen. Andersa. Liczyła ona około 15 tysięcy żołnierzy i oficerów, ale oprócz nich przebywało w Dżalalabadzie mniej więcej tyle samo osób cywilnych.

Rajd Szlakiem Generała Andersa jest projektem powstałym we współpracy Radomskiego Towarzystwa Motocyklowego i Radomskiej Rady Rycerzy Kolumba. Ze wszystkich wydarzeń będzie przygotowany materiał zdjęciowy i filmowy, który - uzupełniony o materiał historyczny i w nowoczesnej oprawie - będzie wykorzystany w celach edukacyjnych. Organizatorzy wyprawy planują rozpocząć szereg spotkań z młodzieżą, aby przez relacje zachęcać do poznawania historii Polski oraz nadać turystyce motocyklowej, obok celów sportowo-rekreacyjnych - także głębszą wartość wychowawczą i patriotyczno-moralną, opartą na szlachetnych zasadach rycerskości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama