Papież na konsekrację sanktuarium w Toruniu.
Papież dziękuje Bogu za nowe sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Jak pisze w liście do swojego specjalnego wysłannika na jego poświęcenie, którym mianował prefekta-seniora Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenona Grocholewskiego, powstało ono staraniem redemptorystów przy wsparciu wielu Polaków z kraju i zagranicy.
„W uroczystościach konsekracji uczestniczyć będą w grodzie Mikołaja Kopernika liczni biskupi, księża i wierni świeccy, modląc się za cały Kościół i wypraszając boskie dary u Odkupiciela ludzi” – pisze Ojciec Święty. Zwraca uwagę, że sanktuarium zostanie konsekrowane w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, mianowicie 18 maja.
Kard. Grocholewski jako papieski wysłannik ma przewodniczyć Eucharystii z konsekracją i otworzyć w nim Bramę Miłosierdzia, zachęcając wszystkich obecnych do coraz gorliwszej służby Chrystusowi i Jego Kościołowi. „Trzeba, aby również dzisiaj wierni z umiłowanej Polski ukazywali całemu światu miłość do Ewangelii i przykład cnót chrześcijańskich w życiu codziennym” – dodaje Franciszek. Zleca swojemu wysłannikowi, by przekazał jego apostolskie błogosławieństwo uczestnikom uroczystości, jak też słuchaczom Radia Maryja. Prosi też o modlitwę, by gorliwie pełnił zgodnie z wolą Bożą swą posługę Piotrową.
Do misji papieskiej na konsekrację sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu obok kard. Grocholewskiego należą ks. Sławomir Oder z trybunału wikariatu diecezji rzymskiej, kapłan diecezji toruńskiej, który był postulatorem kanonizacji Papieża Polaka, oraz o. Zdzisław Klafka CSsR, rektor Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.