Reklama

Białowieski Park Narodowy powiększony

100 milionów złotych otrzyma Białowieski Program Rozwoju od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prof. Maciej Nowicki, minister środowiska podczas czwartkowej konferencji prasowej ogłosił, że pieniądze posłużą poszerzeniu o połowę Białowieskiego Parku Narodowego i rozwojowi gospodarczemu powiatu Hajnowskiego.

Reklama

"W tym roku mija 600 lat ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej i to jest symboliczny moment. Chcielibyśmy by była ona lepiej chroniona, ponieważ zaledwie kilkanaście proc. terenu Puszczy jest objęte Parkiem Narodowym" - powiedział minister Nowicki.

Jak wyjaśnił, ideą Białowieskiego Programu Rozwoju jest, by teren powiatu Hajnowskiego, który ma ogromne wartości przyrodnicze mógł z nich korzystać i rozwijać się ekonomicznie i cywilizacyjnie. Zwłaszcza, że jest to obszar zapóźniony w rozwoju, który potrzebuje zewnętrznego impulsu, umożliwiającego skok rozwojowy.

"Ważne, aby mieszkańcy gmin położonych na terenie Puszczy Białowieskiej walory przyrodnicze swojego regionu postrzegali jako atuty, a nie przeszkodę w rozwoju" - podkreślił Nowicki.

Wyjaśnił, że w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju każda gmina utworzyła listę konkretnych zadań, które władze i mieszkańcy uważają za najważniejsze dla rozwoju swojego regionu. Było to możliwe po rozmowach z zespołem ekspertów powołanych przez ministerstwo.

W sumie lista obejmuje 88 działań, które będą realizowane w dziewięciu gminach powiatu Hajnowskiego. Są to przedsięwzięcia umożliwiające rozwój infrastruktury, ochrony środowiska i turystyki. Wśród inwestycji znalazły się np.: przebudowa sieci wodociągowej i ujęć wody, wytyczenie szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, modernizacja gminnych wysypisk odpadów komunalnych.

Dwa warianty rozszerzenia Parku Narodowego i zasady korzystania miejscowej ludności z tego terenu zaproponował zespół ekspertów - powołany przez ministra środowiska. "Własną koncepcję rozszerzenia Parku mogły przedstawić również same gminy. Jedynym warunkiem było to, że po zmianach Park Narodowy będzie obejmował od 30 do 35 tysięcy hektarów" - powiedział minister Nowicki.

Własne propozycje granic lokalne władze mogą przedstawić do 15 września br.

Minister wyjaśnił, że od mieszkańców gmin położonych na terenie Parku Narodowego nie będą pobierane opłaty za wstęp do lasów. Ponadto będzie możliwy bezpłatny zbiór jagód, grzybów i ziół na terenie Parku, poza miejscami, które są rezerwatami przyrody. Udostępnione będzie również drewno opałowe i użytkowe uzyskane w wyniku prac renaturyzacyjnych w Parku i na terenie Puszczy.

"Zrobiliśmy wszystko, co jest możliwe, aby w partnerski i nowoczesny sposób doprowadzić do satysfakcjonującego nas wszystkich końca" - powiedział minister. Zadeklarował jednocześnie, że Białowieski Park Narodowy powinien być powiększony już do końca tego roku.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama