ŚDM dotyczą całego Kościoła

W Krakowie rozpoczęło się trzydniowe sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy CCEE przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Biorą w nim udział rzecznicy prasowi episkopatów, eksperci ds. komunikacji oraz redaktorzy mediów katolickich z Europy i USA. Do Polski przyjechali, by przed Światowymi Dniami Młodzieży poznać Kraków i dowiedzieć się wszystkiego na temat przygotowań do spotkania młodzieży całego świata z papieżem Franciszkiem.

Pierwszego dnia sympozjum jego uczestnicy wysłuchali m.in. wystąpień ks. Tomasza Jaklewicza, dziennikarza "Gościa Niedzielnego", Piotra Legutki, byłego kierownika "Gościa Krakowskiego", a obecnie dyrektora Telewizji Kraków, i ks. Adama Parszywki SDB, szefa Sekcji Komunikacji KO ŚDM Kraków 2016. Ważnym punktem programu było też wystąpienie bp. Damiana Muskusa, koordynatora generalnego KO ŚDM Kraków 2016.

Jak przekonywał bp Muskus, w krakowskich Łagiewnikach młodzi z całego świata znajdą przestrzeń i czas, by dać się dotknąć Bożemu miłosierdziu oraz spojrzeć Jezusowi w oczy i doświadczyć przemieniającego spotkania z Jego miłością. - Papież, który od początku swojego pontyfikatu głosi, że tylko miłosierdzie może ocalić świat, przekaże młodym wielkie przesłanie nadziei. Ojciec święty zaprosił ich bowiem do Krakowa po to, by u samych źródeł doświadczyli osobistego spotkania z Jezusem Miłosiernym i nauczyli się najprostszej modlitwy, która może zmienić ich życie: "Jezu, ufam Tobie" - tłumaczył bp Muskus, dodając, że przewodnikami na tej drodze będą święci Apostołowie Bożego Miłosierdzia - Jan Paweł II i s. Faustyna Kowalska, patroni ŚDM.

Bp Muskus podkreślał też, że wierzy, iż młodzi, umocnieni tym osobistym i głębokim doświadczeniem spotkania z miłosiernym Panem, wrócą do swojego świata i staną się w swoich środowiskach ludźmi miłosierdzia. - Tylko ludzie miłosierdzia mogą bowiem budować pokój. Ci, którzy przeżyją w Krakowie przemieniające spotkanie z Bożą miłością, mogą stać się posłańcami nadziei dla Starego Kontynentu i zwiastunami jego odnowy i przebudzenia. Europa pustych kościołów i zgorzkniałych, letnich chrześcijan, Europa zapatrzona w siebie i zamknięta w swojej wygodzie i stabilizacji, Europa, która zapomina o swoim Bogu i jest głucha na Dobrą Nowinę, potrzebuje dziś Bożego miłosierdzia - mówił bp Damian.

Podczas spotkania z dziennikarzami uczestnicy sympozjum mówili z kolei, że przedstawiciele Konferencji Episkopatów Europy chcą mieć wkład w komunikację podczas ŚDM, bo jest to ogromnie ważne wydarzenie, dotyczące całego Kościoła.

- Miliony osób przemieszczają się z jednego kraju do drugiego, niekiedy przez cały świat, z powodu swojej wiary. Myślę, że ten fenomen może być interesujący nie tylko dla dziennikarzy mediów katolickich, ale i mediów świeckich. To jest dla nich okazja do stawiania fundamentalnych pytań o wiarę, o to, co tak bardzo porusza uczestników ŚDM, że podejmują decyzję o podróży - zauważył Thierry Bonaventura z Biura Prasowego Rady Konferencji Biskupów Europy.

Z kolei ks. Andrzej Majewski, dyrektor programowy Radia Watykańskiego, tłumaczył, że nie do końca zdajemy sobie sprawę, że papież Franciszek nie przyjeżdża do Polski, ale na Światowe Dni Młodzieży. - To nie jest pielgrzymka papieża, jak każde inne pielgrzymki. Papież przyjeżdża przede wszystkim, by spotkać się z młodzieżą, a przy okazji odwiedza Polskę. Będzie w Częstochowie i w Auschwitz, bo tę dramatyczną kartę polskiej historii również chce podkreślić - wyjaśniał.

Inni uczestnicy spotkania mówili też, że dzięki temu trzydniowemu pobytowi w Krakowie chcą się jak najwięcej dowiedzieć o Polsce i naszym mieście, by przygotować do relacjonowania ŚDM tych, którzy nad Wisłę przyjadą za dwa miesiące.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
12°C Sobota
wieczór
10°C Niedziela
noc
8°C Niedziela
rano
11°C Niedziela
dzień
wiecej »