Zachęta do dobrego przeżycia ramadanu

Do wybaczenia wzajemnych urazów i modlitw o siłę wiary i spokojne serca zachęca braci muzułmanów przewodniczący Rady Imamów w RP.

W związku z rozpoczynającym się dziś ramadanem mufti Tomasz Miśkiewicz przypomina, że jest to miesiąc „postu, modlitwy, otwarcia serca oraz umysłu na wezwanie Najwyższego”.

„Życzę wszystkim muzułmanom wytrwałości w codziennych działaniach, a zwłaszcza przeświadczenia, że każde nasze wyrzeczenie, pokora i dobroć powrócą do nas stokroć silniejsze, wzmocnione Bożą łaską – napisał imam Miśkiewicz w przesłanym KAI komunikacie.

„Wybaczmy sobie wzajemne urazy, darujmy winy, nie skąpmy bliźnim życzliwości, prośmy Boga o siłę wiary, siłę miłości oraz spokojne serca. Myślmy o sobie dobrze” – przewodniczący Rady Imamów oraz Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Ramadan - dziewiąty miesiąc w księżycowym kalendarzu muzułmańskim, podczas którego przez 30 dni wyznawców islamu obowiązuje post - rozpocznie się 21 sierpnia wieczorem.

Post to jeden z pięciu filarów islamu. W tym okresie wyznawców islamu obowiązuje ścisły post od wschodu do zachodu słońca. Od rana do wieczora muszą oni powstrzymać się od jedzenia, picia i korzystania z używek.

Post służy oczyszczeniu ciała i duszy, poznaniu siebie oraz zbliżeniu do siebie współwyznawców. Jest symbolem odnowienia organizmu, oczyszczenia religijnego z grzechów i występków.

Ramadan jest 9. miesiąc kalendarza islamskiego, opartego na cyklu Księżyca i podzielonego na dwanaście miesięcy. Każdy miesiąc składa się z dwudziestu dziewięciu lub trzydziestu dni. W efekcie jest on o dziesięć-jedenaście dni krótszy od roku słonecznego, toteż daty świąt islamskich zmieniają się co roku w stosunku do kalendarza gregoriańskiego. Pełny cykl trwa około trzydziestu trzech lat. Początek dnia liczy się od zachodu słońca.

Wyznawcy islamu liczą czas od hidżry, czyli wyjścia Mahometa z Mekki do Medyny w 622 r., według kalendarza gregoriańskiego. Rok rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca muharram, a kończy się miesiącem zu al-hidżra, będącym czasem pielgrzymowania do Mekki.

Ocenia się, że w Polsce żyje ok. 4500 muzułmanów, w większości będących pochodzenia tatarskiego. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej).

Dość liczna zbiorowość muzułmańska jest w Gdańsku, gdzie znajduje się meczet - pierwsza świątynia islamska zbudowana na ziemiach polskich od czasów I Rzeczypospolitej. Oddano go do użytku na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

Domy modlitwy istnieją także w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Lublinie i Katowicach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
5°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »