Jarosław: XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej

Koncert rosyjskiego zespołu Sirin zainaugurował w niedzielny wieczór w cerkwi greckokatolickiej w Jarosławiu (Podkarpackie) XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni".

W koncercie zabrzmiały pieśni religijne i liturgiczne dawnej Rusi oraz wczesna polifonia (śpiew wielogłosowy) rosyjska i pieśni lirnickie z XVI i XVII stulecia.

W festiwalu, który potrwa do następnej niedzieli, wystąpi łącznie kilkudziesięciu artystów z Rosji, Czech, Niemiec, Włoch, Francji, Rumunii, Serbii i Polski.

W programie przewidziano m.in. rumuński chorał bizantyjski, barokową muzykę czeskich i polskich klasztorów, tradycyjne pieśni liturgiczne prawosławnego kościoła Serbii oraz poezję i muzykę epoki Karola Wielkiego (IX-X w.), w tym m.in. łacińskie utwory epickie i biesiadne.

Publiczność będzie mogła obejrzeć także spektakl plenerowy "Królowa Śniegu" i polskie tańce renesansowe w strojach z epoki w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej "Antiquo More".

Zespół Sirin koncertuje od grudnia 1990 roku. Swoją nazwę wziął od apokryficznego rajskiego ptaka, który "śpiewa niewysłowione pieśni o duszach zbawionych i szczęśliwych".

W repertuarze zespołu znajdują się: staroruskie liturgiczne pieśni cerkiewne XV-XVIII wieku, pozaliturgiczne pieśni o treści religijnej. Szczególne miejsce w repertuarze zespołu zajmują aranżacje autorskie i improwizacje jego członków. Zespół wystawia także spektakle i widowiska.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jedną z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Koncerty odbywają się każdego wieczoru w zabytkowych jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także i w cerkwi, oraz na rynku. Zaplanowano również dwa koncerty nocne.

Podobnie jak w latach ubiegłych, publiczność będzie mogła uczestniczyć wraz z artystami w codziennych warsztatach, seminariach i biesiadach. Zdobyte na warsztatach umiejętności zostaną wykorzystywane podczas codziennych jutrzni, nieszporów i mszy w rycie gregoriańskim oraz w Chórze Festiwalowym, który po zaledwie kilku dniach prób wykona w koncercie finałowym pierwszą, nie-anonimową polifoniczną mszę Guillaume de Machaut "Messe de Notre Dame". Chórowi przewodniczyć będzie wybitny francuski muzyk i śpiewak, badacz muzyki dawnej Marcel Peres.

Festiwal zakończy 30 sierpnia niedzielna msza gregoriańska, podczas której wystąpią uczestnicy warsztatów.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »