Zagadnienia bioetyczne będą jednym z najważniejszych punktów spotkania Rady Stałej i biskupów diecezjalnych, które 25 sierpnia odbędzie się na Jasnej Górze.
Biskupi zapoznają się z treścią złożonych w Sejmie projektów ustaw bioetycznych. Podczas posiedzenia oficjalnie ogłoszony zostanie również 100-stronicowy dokument KEP na temat rodziny, który został przyjęty podczas czerwcowego zebrania biskupów w Łomży.
Ks. Józef Kloch przypomniał, że Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zajmuje się programowanie kolejnych zebrań plenarnych Konferencji. Stąd podejmowane tam zagadnienia mają następnie swoje odzwierciedlenie podczas spotkań wszystkich biskupów.
Podczas zaplanowanego na 25 sierpnia spotkania Rady Stałej i biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze omawiane będą inicjatywy związane z Rokiem Kapłańskim, które podejmowane są w poszczególnych diecezjach.
Rzecznik zwrócił uwagę, że w Sejmie złożono już kilka projektów ustaw związanych z bioetyką. „Zespół specjalistów ds. bioetycznych, który istnieje przy Konferencji Episkopatu Polski stara się analizować te projekty. Jak się domyślam kierujący tym zespołem abp Henryk Hoser zapozna biskupów ze szczegółami tychże ustaw. Będzie to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy punkt spotkania na Jasnej Górze” - powiedział KAI ks. Kloch.
W czasie zebrania w Częstochowie odbędzie promulgacja a więc ogłoszenie nowego statutu Konferencji Episkopatu Polski. Odczytany zostanie specjalny dekret, który wyznacza datę wejścia w życie nowego statutu oraz informację o opublikowaniu w oficjalnym organie Konferencji czyli w Aktach Konferencji Episkopatu Polski.
Jak poinformował ks. Kloch na Jasnej Górze oficjalnie ogłoszony zostanie dokument Konferencji Episkopatu Polski nt. rodziny, zatytułowany „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”. Członkowie Rady ds. Rodziny przy Episkopacie Polski opracowali propozycję strategii, która ma ochronić małżeństwo, rodzinę, jej wartości i godne życie. Proponują m.in. wprowadzenie płacy rodzinnej i dowartościowanie macierzyństwa. Apelują do polityków o realizowanie programu polityki prorodzinnej, a do dziennikarzy o ukazywanie życia szczęśliwych rodzin. Dokument został przyjęty przez biskupów podczas 348. zebrania plenarnego, które w czerwcu odbyło się w Łomży. Jak dodał rzecznik Episkopatu, każdy zainteresowany będzie mógł się z tym opracowaniem zapoznać.
Biskupi dyskutować będą również o programie duszpasterskim Kościoła w Polsce na kolejne pięć lat. Będzie to pierwsza dyskusja na ten temat. „Zwykle Rada Stała i biskupi diecezjalni zatwierdzają priorytety, główne tematy, hasła, zagadnienia na poszczególne lata a następnie, podczas zebrań plenarnych jest to przekuwane na konkretny program kolejnych lat” - powiedział KAI ks. Józef Kloch.
Na Jasnej Górze kard. Stanisław Dziwisz zaprezentuje program Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju w Krakowie, organizowanego przez Wspólnotę św. Idziego w nawiązaniu do spotkania międzyreligijnego w Asyżu w 1986 r., który upamiętni 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Radę Stałą tworzą: przewodniczący Konferencji, jego zastępca, sekretarz generalny oraz ośmiu biskupów diecezjalnych, wybranych przez Zebranie Plenarne. Po nominacji abp. Zygmunta Zimowskiego na przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, skład Rady będzie uzupełniony na najbliższym zebraniu plenarnym w październiku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.