Państwo w dalszym ciągu jest słabe, cały czas przeciwstawia się społeczeństwo państwu - powiedział prezydent Lech Kaczyński na piątkowej konferencji "Jak zagospodarowaliśmy naszą wolność?", zorganizowanej przez NSZZ "Solidarność". Podkreślił, że jednym z ważniejszych zadań na przyszłość jest budowa Polski opartej na wspólnocie, sprawiedliwości i solidarności.
Prezydent mówiąc o tym, co się nie udało w ostatnim dwudziestoleciu, uznał, że państwo przez ten czas "stawało się strukturą coraz bardziej obcą". "Podział na my i wy został odtworzony. Polacy doszli do wniosku, że państwo nie jest ich" - ocenił. "To jest istotna porażka, która jest do naprawienia" - zaznaczył.
Lech Kaczyński za jedno z ważniejszych zadań na przyszłość uznał budowę państwa opartego na wspólnocie. "To musi być państwo, które jest własnością Polaków" - stwierdził. Jego zdaniem, dwie podstawowe wartości, na których może być budowana wspólnota, to solidarność i sprawiedliwość.
Prezydent za jedną z porażek Polski uznał także "nadmierną skalę nierówności". "Nie ma odpowiedniej polityki korekcyjnej" - zauważył.
Lech Kaczyński zwrócił uwagę na nierówność w traktowaniu obywateli przez wymiar sprawiedliwości. "Te same sytuacje były dla jednych wybaczalne, dla innych nie. (...)Prawo nie działało wobec niektórych uprzywilejowanych grup. To jeden z podstawowych problemów. Bez zmiany nie będzie państwa sprawiedliwego, a bez niego nie będzie wspólnoty" - przekonywał.
"Państwo powinno egzekwować prawo w sposób sprawiedliwy. Prawo powinno być odbierano przez obywateli jako wartość. Tu edukacja zawiodła w ciągu ostatnich 20 lat" - powiedział.
Za sukces ostatnich dwudziestu lat prezydent uznał m.in. przynależność Polski do NATO i UE oraz "boom edukacyjny". "Około połowy młodych ludzi idzie na studia. To jest zasadniczy postęp. Mamy lepiej wykształcone społeczeństwo i mamy pęd do zdobywania wiedzy" - podkreślił.
Konferencja pt. "Jak zagospodarowaliśmy naszą wolność?" została zorganizowana przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" we współpracy z "Tygodnikiem Solidarność". Ma stanowić podsumowanie ogłoszonego przez NSZZ Solidarność Roku Niepodległości i Solidarności.
Udział w niej biorą m.in. doradca ekonomiczny prezydenta Ryszard Bugaj, socjolog Barbara Fedyszak-Radziejowska, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek. Głos zabrali m.in. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak i szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.
Podczas konferencji zaplanowano dwie dyskusje panelowe: "Rozwarstwienie społeczne zagrożeniem dla rozwoju?" i "Jak wykorzystaliśmy 20 lat wolności?".
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.