Wybitni przedstawiciele wielu wyznań i religii oraz politycy i naukowcy z wielu krajów świata uczestniczyć będą w Międzynarodowym Kongresie dla Pokoju, który odbędzie się w dniach 6-8 września w Krakowie.
Będzie to kolejne spotkanie z cyklu „Ludzie i Religie”, które od 1987 r. przygotowuje rzymska Wspólnota św. Idziego.
Na program krakowskiego kongresu, który przebiegać będzie pod hasłem „70 lat od wybuchu II wojny światowej”, złożą się modlitwy wyznawców różnych religii i Kościołów oraz ponad 20 spotkań panelowych o problemach współczesnego świata i roli religii w ich rozwiązywaniu.
Do Krakowa przybędą zarówno przedstawiciele trzech wielkich religii świata: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu jak też buddyści, szintoiści, hinduiści i wyznawcy innych religii.
W kongresie uczestniczyć będzie kilku rabinów z różnych krajów, w tym naczelny rabin Izraela David Rosen. Wśród gości ze świata islamu obecni będą m.in. Ahmad Al-Tayyeb, rektor kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar i Mohammad Sammak, doradca polityczny wielkiego muftiego Libanu.
Świat chrześcijaństwa reprezentować będą hierarchowie Kościoła katolickiego ze Stolicy Apostolskiej, m.in. kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz kard. Paul Poupard, b. przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. Będą także przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich: hierarchowie prawosławni, m.in. z Ukrainy, Rumunii i Cypru oraz biskupi Kościoła luterańskiego i anglikańskiego z różnych krajów.
Na Kongres przybędą także politycy, m.in. Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, Pierre Morel, sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej i Mordechaj Lewy, ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej. Obecni będą także politycy polscy: szef MZS Radosław Sikorski i Hanna Suchocka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Kongres rozpocznie się w niedzielę 6 września o godz. 10:00 Mszą św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Będą w niej uczestniczyć nie tylko katolicy ale także przedstawiciele innych Kościołów i wyznań chrześcijańskich.
Oficjalne otwarcie obrad z udziałem przedstawicieli różnych religii świata nastąpi w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego o godz. 17.00.
Nazajutrz w różnych salach w centrum miasta toczyć się będą przez cały dzień dyskusje panelowe – początek dwóch serii tych spotkań o godz. 9.30 i 16.30. Przedstawiciele różnych religii, naukowcy, politycy i osoby zaangażowane w dialog międzyreligijny mówić będą o problemach współczesnego świata i roli religii w ich rozwiązywaniu. Wśród tematów znalazły się m.in.: Kościoły chrześcijańskie a odrodzenie Afryki, Świat i człowiek – konfrontacja religii i kultur, Bliski Wschód – między konfliktem a dialogiem, Azja-Europa – między rywalizacją a współpracą oraz Chrześcijaństwo i judaizm – odwieczny dialog wobec współczesnych wyzwań.
We wtorek 8 września uczestnicy kongresu wyjadą do Oświęcimia, gdzie na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau odbędzie się Marsz i Ceremonia Pamięci. W czasie pielgrzymki do Auschwitz głos zabiorą tylko dwie osoby: dyrektor instytutu Yad Vashem, rabin Meir Lau, który był więźniem tego obozu, i Austriaczka romskiego pochodzenia, była więźniarka Birkenau. Ujawnił to w rozmowie z Radiem Watykańskim prezes wspólnoty, Marco Impagliazzo. Wraz z jej założycielami, profesorem Andrea Riccardim i biskupem Vincenz Paglią, poinformował on wczoraj o spotkaniu w Krakowie Benedykta XVI.
Po powrocie do Krakowa od godz. 17.30 w różnych miejscach w centrum miasta odbędą się spotkania i nabożeństwa modlitewne wyznawców różnych Kościołów i religii w intencji pokoju na świecie.
O godz. 19.00 na Rynku Głównym rozpocznie się ceremonia zakończenia całego spotkania i ogłoszony zostanie Apel o Pokój 2009.
Organizatorem spotkania jest rzymska Wspólnota św. Idziego i Archidiecezja Krakowska. Honorowy patronat nad Kongresem objął prezydent RP Lech Kaczyński.
Międzynarodowe i międzyreligijne spotkania modlitewne pod wspólnym hasłem „Ludzie i Religie” mają już ponad 20-letnią tradycję. Ich pierwowzorem i inspiracją był pamiętny Światowy Dzień Modlitwy o Pokój, który odbył się 27 października 1986 r. w Asyżu z inicjatywy Jana Pawła II.
Wielkie powodzenie tamtej inicjatywy spowodowało, że w następnych latach podobne imprezy zaczęto organizować w innych regionach świata. Najtrwalsza okazała się akcja rzymskiej Wspólnoty św. Idziego – stowarzyszenia powstałego w roku 1968 przy kościółku św. Idziego na terenie parafii matki Bożej na Zatybrzu.
Już w rok po spotkaniu asyskim Wspólnota zaprosiła do Wiecznego Miasta na przełomie sierpnia i września ludzi różnych i wyznań i religii na spotkanie modlitewne pod hasłem „Modlitwa u korzeni pokoju”. W rok później odbyło się kolejne takie wydarzenie, tym razem pod hasłem „Ludzie modlitwy w poszukiwaniu pokoju”. Ideą przewodnią łączącą te i kolejne spotkania są słowa „Ludzie i Religie”.
W roku 1989 – w 50. rocznicę wybuchu II wojny światowej – Wspólnota w porozumieniu z Kościołem i władzami w Polsce przygotowała spotkanie w Warszawie, po raz pierwszy poza Rzymem i Włochami.
W następnych latach spotkania „Ludzie i Religie” odbywały się w różnych częściach świata m.in. na Malcie, w Brukseli, Bukareszcie, Lizbonie, Barcelonie, Lyonie, Waszyngtonie, a w listopadzie ub.r. - na Cyprze.
To właśnie tam metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zaprosił przedstawicieli Kościołów i wielkich religii światowych do przyjazdu w br. do Krakowa, aby modlić się o pokój w 70. wybuchu II wojny światowej.
Szczegółowy program spotkania międzyreligijnego znajduje się na stronie internetowej http://www.santegidio.org/index.php?pageID=905&idLng=1076.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.