Szybka Kolej Miejska pojedzie na ŚDM

W Oliwie podpisano porozumienie pomiędzy archidiecezją, a PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, dotyczące przewozu pielgrzymów na ŚDM.

Podpisana przez abp. Sławoja Leszka Głódzia oraz reprezentującego spółkę PKP SKM w Trójmieście prezesa zarządu Macieja Lignowskiego umowa dotyczy pociągu, którym pielgrzymi z archidiecezji udadzą się do Krakowa, by uczestniczyć w spotkaniu z papieżem Franciszkiem podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.

– Zgodnie z dzisiaj podpisaną umową spółka SKM uruchomi jeden pociąg składający się z dwóch zespołów trakcyjnych 31WE Impuls celem przewiezienia uczestników ŚDM z terenu Trójmiasta bezpośrednio do Krakowa – mówi prezes zarządu.

Pociąg na trasę wyruszy 25 lipca. – Po godz. 21. skład opuści stację Gdynia Główna. Będzie to przejazd zamknięty, uczestnicy otrzymają specjalne karty pokładowe, na podstawie których zostaną wpuszczeni do pociągu. Planujemy przejazd prawie 300 osób – podkreśla M. Lignowski.

Ta niecodzienna podróż SKM możliwa jest dzięki nowym pojazdom realizującym to połączenie. – W tym roku przyjęliśmy do służby dwa nowoczesne składy, dzięki temu możemy pokonać trasę w czasie porównywalnym, w jakimi jeżdżą dzisiaj podróżni korzystający z usług spółki PKP Intercity. Zakładamy, że czas podróży wyniesie około siedmiu godzin, czyli ok. godz. 5. rano 26 lipca będziemy już w Krakowie – dodaje prezes.

Nowy skład to wysoki komfort. – Pojazdy są nowoczesny i mogą rozwijać prędkość do 160 km/h i w tych wszystkich miejscach, gdzie będzie to możliwe z taką prędkością pojadą. Pociągi są klimatyzowane i dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Dodatkowo z naszej strony zapewnimy, że dołożymy ogromnej staranności i będziemy się starali zrealizować ten przewóz jak najbardziej komfortowo, bezpiecznie i zgodnie z założonym rozkładem jazdy – podkreśla M. Lignowski.

Po podpisaniu umowy prezes zarządu w imieniu pracowników PKP SKM w Trójmieście wręczył arcybiskupowi pamiątkowego orła. – Taki orzeł, przed wojną znajdowała się na lokomotywach PKP. Odlew został wykonany z pierwowzoru, stąd wyjątkowość tego przedmiotu. Pragniemy ofiarować go metropolicie gdańskiemu z okazji rocznicy 25-lecia sakry biskupiej – mówił M. Lignowski, w czasie wręczania pamiątki.

– Podpisanie tej dzisiejszej umowy oznacza, że nasza współpraca z SKM bardzo dobrze się toczy. Najważniejsze jest to, że przewoźnik zaoferował przystępną cenę oraz zapewniania wszelkie wygody dla podróżnych. Mam nadzieję, że szczęśliwie do Krakowa dojedziemy i wrócimy – mówi arcybiskup.

  Justyna Liptak /Foto Gość Pamiątkowy orzeł przekazany arcybiskupowi przez prezesa zarządu PKP SKM w Trójmieście
Metropolita po raz kolejny zaapelował do młodych, aby nie obawiali się udziału swoich dzieci w ŚDM. –  Jeszcze raz pragnę prosić, aby wsłuchać się w głos zachęty ze strony Konferencji Episkopatu Polski i ks. kard. Stanisława Dziwisza wszyscy są zaproszeni do Krakowa – nie ma się, czego bać – mówi hierarcha.

Arcybiskup podziękował również wszystkim mieszkańcom Trójmiasta. –  Dziękuję za waszą gościnę otwarcie drzwi oraz swoich serc. Rodziny przyjmą przyjezdnych bardzo chętnie i nie musimy odwoływać się do hoteli, szkół ani internatów – dodał metropolita.

W czasie spotkania zaprezentowano również stworzoną specjalnie na okoliczność pobytu pielgrzymów w naszej archidiecezji specjalną mapkę SKM. – Jest to taki niezbędnik pielgrzyma. Zaznaczono na niej miejsca rozlokowania pielgrzymów względem linii SKM, przyjezdni odnajdą informację dotyczące kolorystyki naszych składów, tego gdzie można nabyć bilet oraz do kogo się zgłosić w razie problemów – podkreśla członek zarządu Bartłomiej Buczek, dyrektor ds. przewozów PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście.

SKM planuje wydanie około 5 tys. takich mapek w języku polskim i angielskim oraz dodatkowo ok. 400 egzemplarzy również w języku hiszpańskim. Publikacja zawierać również będzie mini przewodnik. – Zadbaliśmy, aby pielgrzymi mogli zwiedzić te najbardziej rozpoznawalne obiekty sakralne oraz historyczne znajdujące się w Trójmieście – dodaje B. Buczek.

Część mapek zostanie rozdystrybuowana przy kasach biletowych SKM oraz w punktach obsługi klienta, a część przy parafiach, w których przebywać będą pielgrzymi. – Czujemy się dumni, że możemy mieć swój wkład w tak doniosłym wydarzeniu dla każdego katolika, jakim są Światowe Dni Młodzieży, a co za tym idzie wizyta papieża Franciszka w Polsce – podkreśla B. Buczek.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
26°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
22°C Czwartek
rano
28°C Czwartek
dzień
wiecej »