Zespół archeologów odkrył w północnym Peru grobowiec dostojnika lub wojownika należącego do kultury Mochica sprzed około 2000 lat - donosi serwis internetowy Andina.
Odkrycia dokonano na stanowisku w archeologicznym kompleksie Huaca Rajada w regionie Lambayeque, w odległości 35 kilometrów od miasta Chiclayo w północno-zachodniej części Peru.
W Huaca Rajada znajdują się pozostałości Sipan, centrum administracyjnego i religijnego indiańskiej kultury Mochica, która powstała nad wybrzeżem Oceanu Spokojnego w północnej części Peru w ok. I w. p.n.e., a szczyt rozwoju osiągnęła V w. n.e.
Jak poinformował archeolog Walter Alva, odkryte szczątki pochodzą z I w. n.e. i zostały odkryte przez archeologów w najstarszym z kilkunastu odnalezionych dotąd na stanowisku grobów.
Zdaniem naukowców, szczątki mogą należeć do jednego z założycieli dynastii władców Sipan.
Walter Alva odkrył w 1987 r. bogato wyposażony grobowiec Władcy Sipan oraz dwa inne grobowce na stanowisku, a ich odnalezienie rozpoczęło okres szczegółowych badań archeologicznych pozostałości kultury Mochica.
Odkryte szczątki wraz z odnalezionymi przy nich artefaktami zostaną po zbadaniu umieszczone w otwartym w 2002 r. Muzeum Królewskich Grobowców Sipan, znajdującym się w mieście Lambayeque.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.