W Ziemięcicach otwarto jeden z najnowocześniejszych w kraju ośrodków dla niewidomych i niedowidzących dzieci i młodzieży.
Szymon Zmarlicki /Foto Gość
Przecięcie wstęgi w wejściu do nowego ośrodka
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ziemięcicach (powiat tarnogórski) powstał dzięki staraniom Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym z siedzibą w Chorzowie.
Przy wsparciu finansowym niemieckiej organizacji charytatywnej Christoffel-Blindenmission już w 1995 r. udało się kupić działkę, na której powstał ośrodek. Początkowo miały odbywać się w nim warsztaty terapii zajęciowej dla niewidomych lub niedowidzących dzieci i młodzieży, jednak inicjatorzy budowy uznali, że pierwszorzędną potrzebą przyszłych podopiecznych jest edukacja.
Dlatego w ośrodku od września ruszy specjalne przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum, a także internat. Będą tam uczyły się i mieszkały młodzi, którzy oprócz problemów z widzeniem zmagają się jednocześnie z niesprawnością ruchową i intelektualną, zaburzeniami emocjonalnymi oraz niepełnosprawnością sprzężoną. Naukę będzie mogło pobierać około stu uczniów, dla których w internacie przeznaczono 50 miejsc.
Szymon Zmarlicki /Foto Gość
Drzwi do najważniejszych pomieszczeń są oznaczone tabliczkami z prawdziwymi przedmiotami, których można dotknąć
Budynek wzorowany jest na rozwiązaniu niemieckiej Fundacji Instytutu Niewidomych w Würzburgu, a podobny ośrodek działa już w Ratyzbonie. Składa się z kilku modułów, z których każdy przeznaczony jest dla innego poziomu edukacji i dostosowany do rozwoju uczniów w danym przedziale wiekowym. Łącznie obiekt zajmuje aż 2400 metry kw.
Ponadto projekt budynku pozwala na jego rozbudowę, by w przyszłości poszerzyć ofertę edukacyjną i terapeutyczną. W bliższej perspektywie wokół kompleksu mają powstać tereny rekreacyjne z boiskami i parkiem.
Wewnątrz oprócz sal do zajęć dydaktycznych i pokoi mieszkalnych znajdują się m.in. gabinety lekarskie i rehabilitacyjne, a także stołówka, świetlica czy sala komputerowa i muzykoterapii.
Inwestycja pochłonęła ok. 15 mln zł, z czego większość udało się pozyskać z funduszy europejskich. Budowa zakończyła się w ubiegłym roku.
Zobacz, jak wygląda nowoczesny ośrodek w GALERII ZDJĘĆ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.