Powiedzą o alkoholowym zespole płodowym

Kampanię informacyjną skierowaną do lekarzy oraz zakup licencji na badania diagnostyczne dla osób z alkoholowym zespołem płodowym (FAS) zapowiedział w poniedziałek w Poznaniu szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krzysztof Brzózka.

W poniedziałek w Poznaniu zorganizowano międzynarodowe sympozjum naukowe "Wpływ alkoholu na rozwój dziecka - obraz kliniczny i problemy diagnostyczne u dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS)".

Płodowy zespół alkoholowy FAS (Fetal Alkohol Syndrom) to choroba obejmująca zaburzenia, jakie powstają w okresie płodowym w wyniku kontaktu płodu z alkoholem. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w najbliższym czasie ogłosi wyniki badań dotyczących problemu picia alkoholu w czasie ciąży.

"Już teraz wiemy, że potrzebna będzie bardzo agresywna kampania skierowana do lekarzy, którzy powinni bardziej zwracać uwagę na problem spożywania alkoholu przez matki w czasie ciąży. Chcemy obalić mity, że niewielka ilość wina nie jest szkodliwa dla płodu" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor agencji, Krzysztof Brzózka.

Według naukowców z USA, nie ma żadnych dowodów na pozytywny wpływ alkoholu na płód w czasie ciąży, nie można też określić, jaka ilość alkoholu może spowodować chorobę.

"Dlatego lepiej jest zastosować się do zasady wstrzemięźliwości od alkoholu w okresie ciąży. Alkohol jest jedyną przyczyną FAS i jego eliminacja na pewno ochroni dziecko przed chorobą" - powiedział podczas konferencji Kennet Warren z amerykańskiego Narodowego Instytutu Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i amerykański instytut podpiszą w najbliższych dniach umowę o współpracy.

"Chcemy zakupić od Amerykanów licencje na program antropomorficznej diagnostyki FAS. I chcemy, aby w naszych ośrodkach zajmujących się FAS pracowali przeszkoleni ludzie, którzy będą potrafili zrobić trójwymiarowe diagnostyczne zdjęcie i na tej podstawie zdiagnozować chorobę u dziecka" - powiedział PAP Brzózka.

Podczas poznańskiego sympozjum zaprezentowano najnowsze wyniki światowych badań nad FAS.

"Przeprowadzając badania nad FAS spodziewaliśmy się, że w USA będzie 1-3 przypadki FAS na 1000 urodzeń. Tymczasem okazało się, że tych przypadków jest 6-10. Okazało się, że podstawowa cecha diagnostyczna - zmiany rysy twarzy - jest wykrywana dopiero po wykonaniu specjalistycznych badań. Zmiany te są bardziej subtelne niż myśleliśmy" - powiedział na konferencji prasowej Kennet Warren z amerykańskiego Narodowego Instytutu Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu.

Podczas sympozjum przedstawiono też wyniki badań zespołu prof. Andrzeja Urbanika ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który stwierdził wpływu alkoholu na metabolizm biochemiczny dziecka.

"Pijąc alkohol doprowadzamy do udaru niedokrwiennego mózgu - w mniejszym czy większym zakresie. U dzieci - niezależnie od ilości wypitego przez matkę alkoholu - widać w niektórych przypadkach fragmenty mózgu, które są nieme - niedokrwione i niedotlenione. A u wszystkich dzieci, których matki piły w ciąży alkohol, można zaobserwować - prosto mówiąc - brak izolacji na włóknach nerwowych. Ta izolacja nie jest taka jak powinna być i podobnie jak w sieci elektrycznej, która przebija, to właśnie z takimi skutkami dla nerwów mamy do czynienia w mózgu dzieci, których matki w czasie ciąży piły alkohol" - wyjaśnił PAP prof. Urbanik.

W Polsce nie przeprowadzono masowych badań na temat częstotliwości występowania alkoholowego zespołu płodowego. Szacuje się, że dotyczy on 3-4 przypadków na tysiąc urodzin.

Alkoholowy zespół płodowy diagnozuje się na podstawie wywiadu z matką, zmniejszenia wzrostu, wagi i podstawowych wymiarów noworodka, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i zmian rysów twarzy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  noc
  3°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »