Pomogą Muzeum Wyklętych

- To muzeum będzie budować patriotyzm pokoleń Polaków - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Akt utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na terenie aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie został podpisany 29 lutego br., w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w obecności prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak mówił dyrektor muzeum, chciałby otworzyć pierwszą ścieżkę edukacyjną placówki 1 marca 2019 roku.

- To były pracowite cztery miesiące. Postanowiliśmy, że pomimo iż jest tu jeszcze czynny areszt śledczy, zaczynamy działalność edukacyjną, która ma prowadzić do powstania muzeum. M.in. włączyliśmy się w Noc Muzeów. Ale przede wszystkim skupiliśmy się na zbieraniu pamiątek, które w placówce będą prezentowane. Część można dzisiaj zobaczyć. To wyjątkowe obiekty, m.in. bibuła i dokumenty organizacyjne z różnego okresu działalności konspiracyjnej - mówił dyrektor muzeum.

Wśród zgromadzonych eksponatów są też m.in. druki ulotne, gazetki, pamiątki związane z działalnością konspiracyjną Solidarności. Przedmioty przekazane przez byłych więźniów, np. więzienna koszula i czapka. A także eksponaty "z drugiej strony", np. minimagnetofon SB z 1962 r. czy kolekcja tarcz, hełmów i mundurów. Dyrektor muzeum zaapelował o przekazywanie do muzeum kolejnych pamiątek "po naszych bohaterach narodowych". - Jesteśmy im to winni, żeby w tym areszcie, w tej Golgocie warszawskiej był postawiony w formie muzeum pomnik wszystkim naszym bohaterom - tym z konspiracji wojennej, powojennej i stanu wojennego - zaznaczył J. Pawłowicz.

Pomogą Muzeum Wyklętych   Tomasz Gołąb /Foto Gość - To muzeum będzie budować patriotyzm pokoleń Polaków - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Jego zdaniem, muzeum będzie placówką szczególną. - Chcielibyśmy, by pokazało historię tych wspaniałych ludzi, którzy tu się znaleźli - żołnierzy, dziewcząt z konspiracji. Chcemy też iść dalej, pokazać pewną kontynuację na drodze do niepodległości. Bo konspiracja niepodległościowa okresu okupacji niemiecko-sowieckiej, później II konspiracji to początek drogi. A potem przecież były uroczystości milenijne i represje wobec osób, które chciały brać w nich udział. To represje wobec ludzi, którzy walczyli przeciw wycofaniu ze szkół religii. Będziemy chcieli pokazać duże procesy polityczne oraz działalność np. KOR i KPN, a z okresu posierpniowego całą Solidarność - mówił dyrektor.

Sekretarz stanu w MS Patryk Jaki, który z ramienia resortu nadzoruje prace związane z muzeum, dodał, że obecnie trwa proces przenoszenia mokotowskiego więzienia. - Ten budynek ma być elementem edukacji informującym młodych ludzi o żołnierzach wyklętych - zaakcentował.

Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, który został nominowany do rady, przyznał, że współpraca merytoryczna przy budowie tak wyjątkowej placówki jest dla niego zaszczytem.

- Mamy świadomość obowiązku, ale też ogromnego wyzwania - stworzenia w miejscu historycznym atrakcyjnej placówki muzealnej, której znaczenie będzie bardzo ważne - mówił. Jak dodał, za dwa tygodnie rozpoczyna wraz ze swoją ekipą prace archeologiczne na terenie aresztu. - Istnieją bowiem dokumenty mówiące, że w latach 40. i 50. niektórych z więźniów po uśmierceniu grzebano tutaj. Naszym obowiązkiem jest odnalezienie wszystkich miejsc kaźni, gdzie nie tylko grzebano ofiary systemu komunistycznego, ale także dokonywano egzekucji - podkreślił.

W areszcie śledczym Warszawa-Mokotów w okresie stalinowskim więziono i zamordowano m.in. rtm. Witolda Pileckiego, mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę" i gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Po pokazowym procesie 1 marca 1951 r. zostało tam rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z płk. Łukaszem Cieplińskim ps. Pług.

przeczytaj także:

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
wiecej »