Papieskie intencje na lipiec 2016 r.

Ogólna: "Aby szanowane były ludy tubylcze, których tożsamość, a nawet egzystencja są zagrożone" i ewangelizacyjna: "aby Kościół w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach poprzez swoją misję kontynentalną głosił Ewangelię z odnowionym zapałem i entuzjazmem".

Jak co miesiąc, modlimy się w dwóch papieskich intencjach, ogólnej i ewangelizacyjnej. W pierwszej z nich, „aby szanowane były ludy tubylcze, których tożsamość, a nawet egzystencja są zagrożone”. Papież często powraca do tego tematu, a nieraz też spotyka te ludy, zwłaszcza podczas podróży apostolskich,  szczególnie na swoim kontynencie latynoamerykańskim.

Będąc na początku tego roku w Meksyku, Ojciec Święty prosił tamtejszych Indian o wybaczenie trwającego przez wieki niezrozumienia, wykluczania i wyzysku. A przed rokiem, 9 lipca 2015 r., na spotkaniu z ruchami ludowymi w Boliwii, biorąc wzór z milenijnej prośby św. Jana Pawła II o przebaczenie grzechów chrześcijan, prosił o darowanie zbrodni przeciwko ludności tubylczej popełnionych podczas podboju Ameryki. Franciszek przypomniał jednak, że nie zabrakło tam również tysięcy ludzi Kościoła, którzy „zdecydowanie przeciwstawiali się logice miecza mocą krzyża”.

The Vatican - Polski Intencje modlitewne Papieża Franciszka na czerwiec 2016 r.

„Tam, gdzie był grzech, gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska dzięki tym ludziom, którzy domagali się sprawiedliwości dla ludów pierwotnych. Proszę was wszystkich, wierzących i niewierzących, abyście pamiętali o licznych biskupach, kapłanach, zakonnicach i świeckich, którzy na swej życiowej drodze pozostawili wzruszające dzieła promocji ludzkiej i miłości, często broniąc pierwotnych mieszkańców, nawet aż po męczeństwo. Pozwólcie mi wyrazić moją najgłębszą miłość względem braci i sióstr z ruchu rdzennej ludności Ameryki Łacińskiej i wyrazić uznanie dla ich dążeń do jedności ich ludów i kultur, tej międzykulturowości, która łączy obronę praw ludów tubylczych z poszanowaniem integralności terytorialnej państw, wszystkich nas wzbogaca i umacnia”.

Ojciec Święty poleca nam też intencję ewangelizacyjną na każdy miesiąc. W lipcu mamy się modlić, „aby Kościół w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach poprzez swoją misję kontynentalną głosił Ewangelię z odnowionym zapałem i entuzjazmem”. Sprawa ta jest bardzo bliska Papieżowi, który sam wywodzi się z Ameryki Łacińskiej i jako tamtejszy biskup wniósł znaczny wkład w program realizowanej tam misji kontynentalnej. Franciszek nieraz podejmuje ten temat. Mówił o tym m.in. przed trzema laty, kiedy po raz pierwszy udał się na swój rodzimy kontynent, w homilii podczas Mszy na zakończenie Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro 28 lipca 2013 r.

„Nie bójcie się iść i nieść Chrystusa w każde środowisko, aż na peryferie egzystencjalne, także do tych, którzy wydają się najbardziej oddaleni, najbardziej  obojętni. Pan poszukuje wszystkich, pragnie, aby wszyscy poczuli ciepło Jego miłosierdzia i Jego miłości. Szczególnie chciałbym, aby to polecenie Chrystusa: «Idźcie» zabrzmiało w was, młodych Kościoła w Ameryce Łacińskiej, zaangażowanych w promowaną przez biskupów misję kontynentalną. Brazylia, Ameryka Łacińska, świat potrzebują Chrystusa! Św. Paweł mówi: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor 9, 16). Ten kontynent otrzymał  przesłanie Ewangelii, które naznaczyło jego drogę i przyniosło wiele owoców. Teraz to głoszenie jest powierzone również wam, aby zabrzmiało z nową siłą. Kościół was potrzebuje, potrzebuje entuzjazmu, kreatywności i radości, które was cechują”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  26°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  wiecej »