Wspólnie wolny dzień

Wspólnie wolny dzień jest naszym prawem. Nie warto go sprzedawać.

W minioną niedzielę o poparcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej ograniczenia handlu w niedzielę zaapelował kolejny z biskupów. To ważna inicjatywa. Warto pamiętać, że nie jest ani nowa, ani wyłącznie polska, ani kościelna.

W Polsce "Przymierze na rzecz wolnej niedzieli" podpisano w 2008 roku. Podobna organizacja w Austrii powstała 6 lat wcześniej. W obu przypadkach była to inicjatywa całkowicie świecka. Wśród sygnatariuszy dokumentu znaleźli się wówczas przedstawiciele organizacji związkowych, ale też Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Kongregacja Przemysłowo-Handlowa OIG, Polska Izba Handlu czy Krakowska Kongregacja Kupiecka. Swoje podpisy złożyli wówczas także przedstawiciele organizacji rodzinnych. Przymierze miało charakter ponadpartyjny, a jego celem miało być „zachowanie świątecznego charakteru niedzieli dla dobra rodziny i społeczeństwa, jako dnia wolnego od pracy, poprzez prawne uregulowanie czasu pracy handlu w niedzielę oraz doprowadzenie do zapisu konstytucyjnego określającego niedziele jako dzień wolny od pracy”.

W wolnej niedzieli nie chodzi o nakazy religijne, ale o odbudowanie więzi między ludźmi. I tych rodzinnych i społecznych. Budowanie więzi wymaga czasu spędzonego wspólnie. Trzeba wspólnie wolnego dnia. Nie wystarczy, by każdy miał prawo do dnia odpoczynku od pracy. Trzeba jeszcze, by ten dzień nas łączył zamiast dzielić.

Jest rzeczą oczywistą, że są zawody, w których praca w niedzielę jest konieczna. Jest rzeczą oczywistą, że istnieje potrzeba, by niektóre rodzaje placówek handlowych były otwarte. Nie tylko tych, bez których trudno byłoby się obyć, jak apteki czy stacje benzynowe, także tych które pomagają ludziom wypoczywać. Ale powinien to być wyjątek od reguły, którą jest wspólnie wolny dzień. Nie da się tego zapewnić bez regulacji ustawowej.

Człowiek nie jest tylko "wiązką funkcji w służbie obcym celom" - przypominała wiele lat temu prof. Aniela Dylus z UKSW. Praca nie może zagarniać całego życia. Każdy z nas powinien mieć w życiu przestrzeń, by odkryć i realizować siebie także w innych wymiarach. Osobistym, rodzinnym, społecznym. W przeciwnym razie sprowadzimy samych siebie do poziomu robotów, którymi łatwo manipulować. I które zastępuje się bez skrupułów, gdy się wypalą.

Dotyczy to także tych zawodów, w których w niedziele pracować trzeba. Ważne, by wszyscy - pracodawcy i pracownicy - pamiętali, że jest to konieczność, a nie alibi dla zabierania sobie i innym wolnego dnia. Trzeba, byśmy mieli odwagę oczekiwać tego od pracodawców. Zwłaszcza jeśli wolną niedzielę wspierają...

Wspólnie wolny dzień jest naszym prawem. Nie warto go sprzedawać.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • paulus
  06.07.2016 23:46
  Ta przepychanka o wolna niedziela ,jest typowa walka o Idee...o walke z wiara z rodzina .Tylko handlowcy szybko by sobie wyliczyli ,ze jesli moga zebrac ten sam utarg w 6 zamiast 7 dni to moze byc dla nich korzystniejsze.W innych stronach europy ludzie przewaznie zarabiaja wiecej a "wyrabiaja" sie z wydawaniem tych wiekszych pieniedzy w 6 dni.Jestem sklonny sie zalozyc ,ze "zwyklym " klijentom wystarczyl by nawet jeden dzien na wydanie ich "sutych" dochodow.Owszem moge rozumiec co niektorych zwyklych pracownikow handlu ,ze sa za ta niedziela.Oni nie sa zachlanni ,oni poprostu zarabiaja za malo i to jest tez powod dla ,ktorego supermarkietom niedziela pasuje w walce z pracownikami i o niewolnicze place dla nich.Szczesc Boze.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »