Franciszek na tle Tatr

Koncerty Stanisława Soyki i zespołu Trebunie-Tutki, transmisje na żywo przemówień papieskich na wielkim ekranie na Równi Krupowej - tak w Zakopanem będą obchodzone ŚDM. Władze miasta przygotowały szereg atrakcji także po ich zakończeniu.

- Będzie to okazja, aby pokazać młodzieży z całego świata niezwykłe miejsca w Zakopanem, tatrzańską przyrodę oraz góralską kulturę i tradycję, które tak umiłował Ojciec Święty Jan Paweł II. Odwiedzający Polskę pielgrzymi będą mogli wyjechać stąd nie tylko wzbogaceni duchowo, ale również wypoczęci i z bagażem niezapomnianych wrażeń, dzięki którym z przyjemnością będą wracać do Zakopanego - mówi burmistrz miasta Leszek Dorula.

Dla pielgrzymów, którzy zarejestrują się poprzez stronę internetową sanktuarium Najświętszej Rodziny (www.swrodzina.net), przygotowane zostaną miejsca noclegowe w parafiach i zakopiańskich szkołach oraz specjalne informatory. Poza zwiedzaniem miasta oraz propozycjami górskich wędrówek czeka na nich także szeroka oferta kulturalna, w tym dwa wyjątkowe wydarzenia muzyczne.

1 sierpnia, podczas koncertu zatytułowanego „Górale dla młodzieży świata”, wystąpią wykonawcy z Podhala prezentujący śpiew i muzykę góralską, a wśród nich zespół góralski Giewont i gwiazda Trebunie-Tutki z koncertem „Nuty Wielkiego Papieża”. Natomiast 2 sierpnia, jako gwiazda koncertu „Wiara, nadzieja, miłość pod Giewontem”, wystąpi Stanisław Sojka.

W Zakopanem usłyszymy też ludową karpacką wersję hymnu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”, którą w formie videoclipu nagrał zespół Harni z udziałem przyjaciół, w tym także górali ze Słowacji. Specjalne zaproszenie dla uczestników SDM wystosował także zespół Giewont, aby młodzi z całego świata zakopiańskimi i tatrzańskimi szlakami pielgrzymowali śladami św. Jana Pawła II.

W ramach ŚDM pierwsza transmisja będzie w piątek o 29 lipca o godz. 18. Pod Giewontem będzie można zobaczyć Drogę Krzyżową z Ojcem Świętym. W sobotę 30 lipca o godz. 19.30 - transmisja czuwania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie. Górale i turyści będą mogli także obejrzeć 31 lipca o godz. 10 niedzielną Mszę św. Posłania..

Ważnym akcentem podhalańskim w czasie trwania ŚDM będzie przekazanie papieżowi w specjalnej skrzyni próśb i modlitw młodzieży. Skrzynię, nawiązującą do Arki Przymierza, przygotowali uczniowie Technikum Budowlanego z Zakopanego wspólnie z nauczycielami zawodu. Została wykonana w stylu podhalańskim.

Dla wszystkich pielgrzymów, którzy przyjadą do Zakopanego, będzie emitowany film o Janie Pawle II w Zakopanem - „Moje Tatry”, również na  telebimie na Dolnej Równi Krupowej. 1 sierpnia uczestnicy ŚDM wyruszą na trasy turystyczne po Tatrach. Zaplanowano także Msze św. językowe w zakopiańskich kościołach.

Te zbliżające się wydarzenia mają dla Zakopanego duże znaczenie ze względu na związek z Janem Pawłem II, którego ważnym symbolem jest herb miasta upamiętniający wizytę papieża w 1997 roku. Przedstawia on krzyż na Giewoncie, a za nim dwa skrzyżowane złote klucze Piotrowe. - Z drugiej strony Zakopane jest również znane z organizacji dużych wydarzeń, festiwali czy imprez sportowych. To typowo turystyczne miasto, gościnne i dobrze przygotowane na obsługę dużego ruchu, także pielgrzymkowego. Chętnie więc będzie gościć przybyszów z różnych zakątków świata - mówi Anna Karpiel z zakopiańskiego magistratu.

Organizatorami i pomysłodawcami zaproszenia młodzieży do Zakopanego są burmistrz Dorula i ks. dziekan Bogusław Filipiak. W pomoc przy organizacji włączyła się również zakopiańska młodzież i mieszkańcy.

Warto dodać, że w przyszłym roku Zakopane będzie świętować 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w mieście.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
wieczór
1°C Poniedziałek
noc
0°C Poniedziałek
rano
2°C Poniedziałek
dzień
wiecej »