Przygotuj się na wstrząs. Frassati jedzie

Peregrynacja relikwii patrona studentów i Światowych Dni Młodzieży może, a nawet powinna wywołać w nas szok.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży trwa w naszym kraju peregrynacja relikwii Piera Giorgio Frassatiego. Dziennikarz portalu natemat.pl niezwykle z właściwą dla tego środowiska błyskotliwością, że Kościół będzie woził po Polsce zwłoki, które swoją podróż zakończą na ŚDM. No cóż, kwestie nomenklatury zostawmy na boku. Faktem jest, że postacią Piera Giorgio Frassatiego warto się zainteresować.

Jakub Szymczuk, fotoreporter Gościa Niedzielnego, w przedmowie do książki o Frassatim wydanej przez "Znak" i "Stację7" pisał, że ten święty fascynuje i wkurza. Jak widać, wkurzył też ludzi w portalu natemat.pl. Powody "wkurzenia" są jednak różne. W przypadku Kuby Szymczuka irytacja, jaką wywołuje Pier Giorgio bierze się z próby porównania się do tej postaci.

Jakub Szymczuk pisze, że zagłębianie się w historii krótkiego, zaledwie 24-letniego życia Frassatiego jest jak odwiedziny w niemal idealnie wysprzątanym mieszkaniu kolegi, który tłumaczy się, że ma mały nieporządek. Tymczasem nasze własne lokum na co dzień wygląda tak, jakby przeszedł przez nie tajfun. Frassati może wywołać w nas poczucie zażenowania, a nawet wstydu, że tak marnie wypadamy w zestawieniu z Frassatim.

Wanda Gawrońska, siostrzenica Pier Giorgio Frassatiego, opowiadała, że gdy zmarł, jego matka chciała mieć cichy, spokojny pogrzeb. Tymczasem zjawiły się setki ludzi, których nigdy w życiu nie widziała, nie poznała. To byli biedni, potrzebujący, pensjonariusze ośrodków pomocy, którym Frassati okazał serce i życzliwość. Ten młody człowiek wszystko, co posiadał - pieniądze i czas - oddawał bliźnim w potrzebie. Żył z Bogiem w sercu i Boga niósł innym. Jak stwierdziła Gawrońska, podczas jego pogrzebu rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Setki ludzi, którzy pojawili się, by pożegnać się z nim, świadczyły jednoznacznie, że zmarł w opinii świętości.

Dziś kolejne tłumy przychodzą, by na niego spojrzeć i też trochę zawstydzić się, że nie potrafią tak żyć, jak on. Peregrynacja relikwii jego relikwii może być doświadczeniem szokującym. Więcej nawet - powinna szokować. Ale nawet nie dlatego, że jak to nazwali w Natemat, Kościół obwozi zwłoki. Szok powinno wywoływać to, co zirytowało Kubę Szymczuka: dlaczego ja nie potrafię tak żyć, jak żył Frassati. Przecież za mnie tak samo jak za niego Chrystus oddał swoje życie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • nika
  15.07.2016 08:52
  Już nie pamiętam gdzie usłyszałam pytanie - czy gdyby zaczęto skazywać chrześcijan, byłoby dość dowodów, żeby Cię skazać? Trudne pytanie - ale czy moje chrześcijaństwo nie ogranicza się do religijności i "działalności kościelnej"? Czy Jezusowi aby na pewno o to chodzi? Powiedział przecież - po tym poznają, żeście uczniami Moimi, jeśli miłość mieć będziecie. Jezu, dziękuję za takich jak Pier Giorgio Frassati i tylu innych, bezimiennych dla mnie, a tak dobrze znanych Tobie!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Czwartek
  wieczór
  18°C Piątek
  noc
  22°C Piątek
  rano
  23°C Piątek
  dzień
  wiecej »