Organizatorzy proszą: Zapamiętajcie datę swojego chrztu!
„Zachęcamy osoby, które wybierają się na ŚDM, żeby wcześniej wykonały zadanie domowe: sprawdziły datę swojego chrztu. Chcemy, żeby w trakcie ostatniej Eucharystii ta świadomość, kiedy zostałem ochrzczony została wyeksponowana” – mówi ks. Marek Hajdyła z sekcji Wydarzeń Centralnych Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
W czasie Mszy św. Posłania kończącej ŚDM młodzież ubrana w białe szaty i z zapaloną świecą w ręku wspólnie po łacinie odmówi Credo. „Chcemy sobie przypomnieć, że jesteśmy ochrzczeni. Jesteśmy różnych języków, różnych ras, różnych kultur, z różnych krajów, z całego globu, ale tym, co nas łączy, jest fakt, że kiedyś nas ochrzczono i wtedy po raz pierwszy dotknęło nas Boże Miłosierdzie” – mówi ks. Hajdyła.
Jak informują organizatorzy ŚDM, dopełnieniem odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych pielgrzymów będą świadectwa młodych osób wyświetlane w formie filmów, które można będzie zobaczyć w czasie pre-wydarzeń przed Mszą Posłania. Młodzi opowiedzą jak chrzest wycisnął na nich niezatarty znak Bożej obecności, podkreślając jednocześnie jakie znaczenie, oprócz daty chrztu, ma miejsce, w którym go przyjęli.
Ks. Stanisław Mieszczak SCJ, który odpowiada za liturgię w czasie ŚDM dodaje, że obrzęd będzie nawiązywał nieco do 1050. rocznicy chrztu Polski. „Ale gdy przygotowywaliśmy ten znak, istotne było dla nas to, że jesteśmy z różnych krajów, jesteśmy z różnych kultur, ale jak założymy tę białą szatę, to wszyscy będziemy podobni – jesteśmy zjednoczeni, a zjednoczyła nas łaska Chrystusa, odrodzenie przez chrzest święty” – mówi ks. Mieszczak.
Zarejestrowani pielgrzymi ŚDM na drogach dojścia do Campus Misericordiae otrzymają specjalny pakiet chrzcielny – białą szatę i świecę z osłonką. „Niezarejestrowanych pielgrzymów prosimy o zabranie ze sobą świec i przypomnienie sobie daty swojego chrztu” – mówi Anna Chmura z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Mszę św. Posłania kończącą Światowe Dni Młodzieży na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką odprawi papież Franciszek w niedzielę 31 lipca. Także wówczas zostanie ogłoszone miasto, które będzie gospodarzem kolejnych ŚDM.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.